Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Mevsim Geçişlerinde ve Kışın Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız, Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişikliğinin vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığını biliyor musunuz? Peki soğuk havalarda hasta olmamak için ne yapmalıyız? Araştırdım uzmanların önerilerini sizlere sunuyorum buyurun okuyalım.

Soğuk havalarda hasta olmadan tedbirini almalıyız özellikle mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar çoğalır. Çoğumuz bunu umursamayız yediklerimize, içtiklerimize ve giydiklerimize dikkat etmeyiz. Dengeli
beslenilmeli C vitamini içeren gıdalar tüketilirse vücudun direnci artar C vitamini vücudun direncini arttırmada bire birdir.
Taze sebzeleri ve meyveleri bol tüketelim yıkamadan yemeyelim. Portakal içeresinde C vitamini içerdiği için soğuk havalarda bolca tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Kalabalık ortamlarda fazla bulunmayalım bilindiği gibi kalabalık, havasız ortamlarda hastalık çabuk bulaşır. Sabit durmayalım hareketli olalım hareketlilik vücudun direncini arttırır vücudu yormayacak şekilde fazla yüklenmeden spor yapalım, yürüyüş, fizik hareketleri, egzersiz gibi hareketler yapalım.

Gelelim giyinmeye mevsime göre giyinmek önemli ne çok sıkı giyinelim nede ince giyinelim havanın durumuna göre hareket edelim. Mevsim geçişlerin de giydiğimiz elbise bizi terletiyorsa hasta olabiliriz terlemeyecek kadar giyinmeliyiz. Soğuk havalar da sıkı giyinelim özellikle ayakları üşütmemeye dikkat edelim. Yağmurlu havalar da ıslanmamaya dikkat edelim
ıslanırsak eğer vakit kaybetmeden ıslak elbiseleri çıkarıp kuru elbiseleri giyelim.

Yorum yapın