Havayı Temizleyen Bitkiler Nelerdir?

Hava kirliliği günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Gerek evde gerek iş yerlerinde gerekse dışarda yoğun hava kirliliği insanlık açısında oldukça zararlı hale gelmeye başlamıştır.

Özellikle evler kapalı ortamlar olduğu için hava daha da kirli hale gelebilmektedir. Evin yeterince havalandırılmasının mümkün olması, ev ya da iş yerlerinde kullanılan mobilyalar, dekorasyon ürünleri, bilgisayar, kapalı alanda sigara içmek gibi birçok neden hava kirliliğine sebep olmaktadır. Bu da insanların sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre bazı bitkilerin havayı temizlediği ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalara göre bazı zehirleri emen bu bitkilerin havayı yenilediği kanıtlanmıştır. Bunu fırsat bilen insanlar evlerine ve iş yerlerine bu bitkilerden alarak yaşadıkları alanlarda havanın temizlenmesini sağlamışlardır.

Evdeki Havayı Temizleyen Bitki Çeşitleri Hangileridir?

İnsan sağlığı açısından yaşanılan ortamın havasının yeteri kadar temiz olması çok önemlidir. İnsanların günlük yaşantılarında kullandıkları birçok ürün havayı kirletmektedir. Bu da insanların sağlığı açısından çok tehlikelidir. Bulunulan ortamın havasının temizlenmesi için bazı bitki çeşitleri oldukça etkilidir.

Bu bitkiler şu şekildedir;

  • Aloe vera; özellikle havayı kirleten formeldehit üzerinde oldukça etkilidir. Formeldehitin kirlettiği havayı büyük oranda temizlemektedir.
  • Bambu Palmiyesi; boyları oldukça uzayan bu bitki hava da oluşan kirliliği temizlemektedir.
  • Kasımpatı; bahçe bitkisi olan bu çiçek kışın soğuk havaları sevmediği için içeri alınarak havanın temizlenmesi sağlanabilir.
  • Kraton bitkisi; zehir temizleme seviyesi düşük olsa da çok iyi bir oksijen sağlayıcıdır.
  • Madagaskar Dragon Ağacı; salon bitkilerinden biri olan bu bitki kirli hava da ki zehri temizleyen oldukça güçlü bir bitkidir. Birçok zehir üzerinde çok etkilidir.
  • Kauçuk; kauçuk bitkisi hemen hemen her mekânda canlılığını korumaktadır. Hava temizleme özelliği de oldukça yüksektir.
  • Sarmaşık Deve Tabanı; deve tabanı bitkisi grubu hava temizleme özelliği olan bir bitki ailesidir.

Fakat özellikle sarmaşık deve tabanı bu bitkiler içinde en güçlü olanıdır.

  • Barış Çiçeği; salon çiçeklerinden olan barış çiçeği de havayı temizlemektedir.

Kapalı Alanlarda Havanın Temizliği Neden Önemlidir?

Kapalı alanlarda oksijen miktarı azaldığı ve hava değişimi olmadığı için insanlar kapalı ortamlarda daha sık hastalanmaktadır. Bu nedenle havanın yeteri kadar temiz olması çok önemlidir.

Yorum yapın