Haydarpaşa Garı’nın Özellikleri ve Tarihçesi

Osmanlının son dönemlerin inşa ettiği ve biz torunlarına bıraktığı tarihi Haydarpaşa garı Anadolu ve Orta Doğuya açılan tren hattıyla tarihe adını yazdırmıştır. Bu yazımda Tarihi Haydarpaşa garının özelliklerini kısaca anlatmaya çalışacağım umarım işinize yarar. Haydarpaşa garı II. Abdülhamit döneminde yapılmış günümüze kadar bir çok restore işlemi görmüştür 2012 de tren hatlarının yenileme işlemi başlatıldığı için şuan kapalıdır. Garın bugün ki kullanım alanı 3836 metrekaredir eğer tarihi yapı olmasaydı çoktan konut alanı ilan edilirdi.

Tarihi Haydarpaşa Garı Hakkında Kısaca Bilgi

Haydarpaşa garının yapımına 30 Mayıs 1906 yılında başlanmış 1908 yılında ise Kadıköy’de faaliyete başlamıştır. Haydarpaşa garının bir özelliği de tren hattı Bağdat’a kadar uzanmasıdır. İsmi ise III. Selimin paşalarından olan Haydar Paşanın adı verilmiştir. Garın ön tarafına mendirek inşa edilmiştir. Mendirek yükleme ve boşaltma işlemlerinin kolay yapılması için yapılmıştır. Gar inşa edilirken Alman ve İtalya gibi ülkelerde işçiler çalışmış Almanlar mimarlığını üstlenirken İtalyanlar ise taş işlemelerini yapmıştır. Yani Alman ve İtalyan ustalarla birlikte yapılmış bu tarihi yapı.

Haydarpaşa Garının Yapımında Kullanılan Malzemeler

Garın inşaatında, 1100 adet, 21 metrelik ahşap kazık kullanılmıştır. Garın taşıyıcı sistemleri de çelik karkas kullanılarak inşa edilmiştir. İnşaatta 1140 ton demir, 19000 metre sert ağaç, 6200 metrekare arduaz çatı kaplaması, 530 metreküp kereste, 13000 metreküp beton ve 2500 metreküp lefke taşı kullanılmıştır. Haydarpaşa garı tarihi önem taşıdığı için yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir hatta eski Türk filmlerinde Anadolu’dan İstanbul’a gelen olduğunda ilk Haydarpaşa garını göreceksiniz. Şuan kapalı olduğundan ancak uzaktan bakılmakta.

Yorum yapın