Hayır Demek Neden Zor Geliyor?

Birçok insanın ortak sorunlarından biri hayır diyememektir. Eleştirileceğim, yargılanacağım korkusu yüzünden hayır diyemeyen insanlar arzu etmedikleri gerçeklikler içinde yaşayabiliyorlar. Peki hayır demek bu kadar zor mu, insanlar neden hayır demekte zorlanıyor?

Toplumda en çok şikayet edilen şeylerden birisi de hayır diyememektir. Birçok insanın ağzında – kimseye hayır diyemiyorum – cümlesini duyabilirsiniz. Çocukluk zamanlarından kaynaklı bir anı dolayısıyla hayır diyemeyen insanlar, uyumlu olmak ve dışlanmamak için sürekli olarak kendilerinden istenilenleri kabül edip evet diyebiliyor.

İstemediğini söylemekten korkmak
Arzu edilmeyen bir tavır karşısında cezalandırılmak, toplumumuzda yaygın bir şekilde karşılaşılan bir durumdur. Cezalandırılmak, yargılanmak, dışlanmak, bir yaptırıp olarak sıkça kullandıldığı için bireyler toplumun arzu ettiklerini yerine getirmek konusunda eğitilebiliyor. Dışlanma korkusu yaşayan bir birey hayır demekten korkarak, kendisinden istenilen her şeye uyum sağlamaya çalışabiliyor. Bu mecburiyet hissine baktığınızda yaptırımların kullanım sıklığıyla olan parelelliğini görebilirsiniz. Toplumumuzca, yapılması uygun olunan herhangi bir konuda siz -hayır- dediğinizde, dışlanabiliyor veya ayıplanabiliyorsunuz. Bu öğretilerin yoğunluğunda büyüyen bir çocuk dışlanmanın veya yargılanmanın verdiği acıdan duyduğu rahatsızlık nedeniyle hayır diyememe hastalığına tutulur. Dışlanma korkusuyla söylenen her şeyi yerine getirir, arzu etmese de kin ne istiyorsa onu yapmaya çalışır.

Hayır diyememe durumunun altında yatan en büyük sorun dışlanma korkusudur. Bunun haricinde uyumlu çocuk görülmenin verdiği takdir duygusunun keyfi, paylaşımcı olmanın getirdiği sevilme duygusunun ödül hissi, hayır diyememe durumuna sebep olabiliyor.

Hayır diyebilmek size güç verir

Unutmayın ki arzu etmediğiniz bir şeyi yaptığınızda kendinizi kötü ve enerjisi düşmüş hissedersiniz. Başkaları tarafından dışlanmamak için kendi kendinizi yani duygularınızı dışlıyor olabilirsiniz. Arzu etmediğiniz şeyleri söylediğinizde ve her nasıl tepki verilirse verilsin bununla onaylı bir şekilde kararınıza saygı duyduğunuzda kendinizi güçlü hissedersiniz. Hayır diyebilmek size güç verir ve kendi kararlarınıza saygı duymanızı sağlar.

Yorum yapın