Hayvan Bakım Uzmanı: Biyolojide Alternatif Bir Kariyer

Hayvan yetiştiriciliğinin tanımı, son yirmi yılda oldukça büyük ölçüde değişti ve çok daha uzun bir süre boyunca, birçok zoolojik tesis eğlence yerleri oldu. Koruma çağı hız kazandıkça meslekte dinamik bir değişim meydana geldi ve her bir hayvan bakımı uzmanının işi artık doğadaki ücretlerinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasını ve bunun eldeki işi nasıl etkileyebileceğini gerektiriyor. Ve hala vahşi hayvanları izlemenin eğlenceli yönlerine odaklanan birçok hayvanat bahçesi varken, ziyaretçilerini eğitmeyi ve karşılaştıkları bu canlıların sınırlı bir kaynak olduğu fikrini yaymayı misyonlarının bir parçası haline getiren artan bir oran var. , korunması gereken biri.

Down and Dirty: İş nedir?

Bir hayvanat bahçesi görevlisi olmak kesinlikle herkese göre değil. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı özel programlarda, olası hayvan bakıcıları% 60 veya daha fazla bir başarısızlık / bırakma oranıyla karşı karşıyadır ve bu programlar, diğer tüm mezuniyet sınıflarına yalnızca birkaç düzine öğrenciyi katmaktadır. Ağır iş yükünden yüksek düzeyde sorumluluk ve güvenliğe kadar çok stresli bir iş olabilir.

Birincisi ve en önemlisi, hayvan bakıcıları zamanlarının çoğunu hayvan bölümlerine günlük bakım sağlamakla harcarlar; bu, hayvana bağlı olarak, bir boa yılanının tankına hızlı bir bakış kadar kısa olabilen, neredeyse tamamen muhafazaları temizlemekle harcanan bir görevdir. ya da yarım saat boyunca gergedanı bir damperli kamyona binmek gibi. Temizlikten sonra veya bazen bir dikkat dağıtıcı olarak, her bir hayvanın planlanan diyetinden porsiyonlar vermek günlük bir rutinin parçası olabilir. Uygun beslenme ihtiyaçları çoğu zaman bir beslenme uzmanı tarafından belirlenir, ancak her bir hayvanın uygun şekilde sağlanmasını sağlamak günlük bakıcılara gelir.

Hayvan bakımı uzmanları, her bir hayvanla çalışırken mükemmel bir farkındalık duygusuna sahip olmalıdır. İşteki doğal davranışları, bu davranışların kendilerini nasıl gösterebileceğini ve esaret altında hangi anormal davranışların yaygın olduğunu anlamaları gerekir. Buna ek olarak, veteriner hekimlere doğru bir teşhis koymaları için düzenli olarak güvenilirken, vahşi hayvanlar her zaman bariz hastalık belirtileri göstermez ve bir şeylerin ne zaman ters gidebileceğini fark etmek her gün onlara bakan kişiye bağlıdır.

Yukarı ve Yukarı: Bunun nesi bu kadar iyi?

Tüm bu sıkı çalışmanın bir şekilde karşılığını alması gerekiyor, değil mi? Tıpkı her insanın kendisini benzersiz kılan kendi özelliklerine sahip olması gibi, çoğu zaman her tesisteki egzotik hayvanlarda benzer özellikler bulunabilir. Bu özelliklerin doğal içgüdüleriyle nasıl çalıştığını anlamak, özellikle zenginleştirme ile çalışırken çok faydalı olabilir. Zenginleştirme, hayvana zarar vermeyen, ancak ek bir zihinsel uyarıcı sağlayan, hayvanı meşgul tutan ve gıda zenginleştirmeleri durumunda, doğal yiyecek arama faaliyetlerinde iyi uygulanan, yeni veya ilginç öğelerden oluşan yerleşik bir programdır.

Doğaya salınan bir hayvanı görmek çok ender bir deneyimdir, bu birçok insanın asla takdir edemeyeceği bir şeydir. Zoolojik tesislerin yürüttüğü koruma çabaları sayesinde, bu olaylar artık mavi ayda bir gerçekleşmiyor. Nesli tükenmekte olan Florida panterleri gibi türler söz konusu olduğunda, vahşi ortamlarında meydana gelen yaralanmalar, genç yaşta bile, artık onları kalıcı olarak bir hayvanat bahçesindeki sergiye göndermiyor. Hayvan bakıcılarının bu hayvanların doğal içgüdülerini korumalarına, uzaktan bakım sağlamalarına ve hazır olduklarında onları doğal yaşam alanlarına geri döndürmelerine yardımcı olan zoolojik tesisler arasında özel programlar oluşturulmuştur.

Bir hayvan bakıcısı olmak gerekiyor mu?

Pek çok zoolojik tesisin misyonunun bir parçası olarak, eğitim yalnızca koruma çabalarının arka koltuğuna oturdu ve bu, eğitimsizler için bile fırsatların artmasına neden oldu. Gönüllülük, doktor olmak veya daha ilgili bir staj için başvurmak, hayvanat bahçesi alanını tanımanın basit bir yöntemi olabilir. Kalıcı bir pozisyon için, birçok zoolojik tesis, çalışanlarının Biyoloji veya Zooloji veya Psikoloji gibi Yaşam Bilimleri alanında lisans derecesine sahip olmasını tercih eder. Bu tercih, zoolojik tesislerde çalışan herhangi bir sayıda yıl için de değiştirilebilir ve denetçiler zaman zaman gönüllüleri, doktorları veya stajyerlerinden yeni işe alımlar seçerler.

Hayvan tutma, basit bir yol değildir ve potansiyel bir öğrenciye kolayca önerilebilecek bir yol değildir. Vahşi hayvanlara karşı dürtü ve tutku ve her geldiğiniz gün kendinizi daha iyi hale getirme isteği gerektirir. Ancak yeterince uzun süre çabalarsanız, bölümünüzdeki hayvanları seyrederken kendinize gülümsediğiniz bir ana ulaşırsınız. Sıkı çalışmanızın tadını çıkarırken, “Dünyadaki en havalı işe sahip miyim?” diye düşünür.

Yorum yapın