Hepatit B Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hepatit B bir karaciğer hastalığıdır. Hafif bir derecede başlayan hastalıktan, daha sonra ilerleyerek siroz ve hatta karaciğer kanserine yol açan bir hastalık olarak meydana gelir.

Hepatit B‘nin ortaya çıkmasına neden olan faktör, Hepatit B virüsü olarak tanımlanır. Bu hastalık akut da olabilir kronik de olabilir. Hastalığın kronik bir boyuta ulaşması için, Akut HBV enfeksiyonunun 6 aydan fazla bir süre zarfında ilerlemiş olması gerekiyor.

Kronik olarak teşhis konulan Hepatit B hastalıkları, genellikle ömür boyu devam etmektedir. Bu hastalıktan korunmak adına, düzenli olarak Hepatit B aşıları yaptırılmalıdır. Çünkü hastalık oldukça risklidir ve sinsi bir şekilde ilerleme gösterir. Önlem almak, hastalık riskinin meydana gelmesini en aza indirir.

Hepatit B Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hepatit B virüsü, oldukça farklı yollardan insanlara bulaşabilir. Bu farklı yolları açıklamak gerekir ise bunlardan birincisi, doğum sırasında anneden bebeğe geçmesidir. İkinci aşamada ise enfekte olmuş olan partner ile sex, vajinal ve semen sıvılarının bir araya gelmesi ile oluşur.

Üçüncü sırada ise, devamlı olarak uyuşturucu kullanan bir insanın, enjektörlerini başka kişiler ile paylaşması sonucunda bulaşır. Dördüncü risk faktörü, diş fırçasının ve jiletlerin ortak kullanılması sonucu, beşincisi hepatit b virüsüne sahip olan bir insanın, açık olan yarasının başka bir insan ile temas kurması sonucunda bulaşması olarak belirlenmiştir.

Bu bulgular oldukça önemlidir. Bireyler, bu belirtilen risk faktörlerine, sağlıkları için dikkat etmelerinde fayda vardır.

Hepatit B Tanısını Nasıl Korunabilir?

Hepatit B tanısı koymak adına bir takım işlemler meydana getirilmektedir. Bu işlemlerin başında ise, kan testleri gelir. Test yapıldıktan sonra sonuçlara varılır. Bu sonuçlar, kronik ya da akut bir Hepatit B olabilir ya da Hepatit B hastalığına karşı bir bağışıklığın olduğu şeklinde varsayıma ulaşılabilir.

Doktor tarafından teşhis ve buna bağlı olarak da tedavilerin yapılması hastalıktan kurtulma şansını arttırır. Hastalık bulaşıcı olduğu için, kişinin teşhis ve tanılar konulduktan sonra ”Hepatit B” şeklinde bir tanı almış ise, mutlaka kendisini korumalıdır.

Çünkü hastalık başka insanlara kolaylık ile geçebilir. Kişi bu aşamada kendisini başka insanlardan koruyarak, hem kendi sağlığını hem de başkalarının sağlığını riske atmamış olur.

Yorum yapın