Her Çocuk Annesini Taklit Eder

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bir çocuğun anadilini keşfetmesi, yaşamış olduğu dünyaya anlam katması ve davranışlarını doğru sergilemesi annesini taklit etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda annenin rolü önemlidir. Her türlü soyut ve somut olan bilgiler anneden öğrenilir. Çocuğun annesinden duyduğu kelimeler veya annenin davranış şekilleriyle çocuk, her konuda öncelik olarak annesini örnek almaktadır. Bir çocuk ile en çok ilgilenen ve vakit geçiren kişi annedir. Bu yüzden annenin çocuğuna fazlası ile dikkatli davranması, çocuğun hayatı öğrenmesi açısından oldukça önemlidir. Verilmek istenen sevgi ve güven çocuğa hissettirildiğinde hayata yaklaşımında doğru davranış sergilemesi için önem arz etmektedir.

Her çocuk zeka, genetik yapısı, duyguları ve sosyal gelişimi açısından başka çocuklardan ve hatta kendi öz kardeşlerinden bile farklı olmaktadır. Bu yüzden çocuk geliştirmenin önemli bir noktası bulunmaktadır. Bu yüzden her çocuğa farklı tutumlarda bulunmak ve içinde bulunduğu duruma göre hareket etmek çocuk gelişiminin önemli noktasından biridir. İlk 18 ay içinde çocuğa verilen eğitim biçimi, davranış şekli, duygusal bağ çocuk üzerinde güven veya güvensizlik duygularını oluşturmakla beraber çocuğun davranış şeklini de etkilemektedir. Annenin konuşması, çocuğuna ve başka insanlara olan davranış biçimi, öğrenmiş olduğu bilgileri çocuğuna aktarması, yeterince ilgilenmesi ve yetişmesi için gösterdiği çabalar çocuğun hayata karşı ilk adımını oluşturmaktadır. Çünkü çocuğun taklit edeceği kişi annedir. Anne nasıl ise çocuk öyle olur. Verilen her bilgi çocuğun hafızasındaki yere aktarılır.

Yorum yapın