Hes Kodu, Kent İçi Toplu Ulaşımda Mecburî Hale Getirildi

Koronavirüs hadise sayılarının sonbahar ile birlikte tekrar artmaya başladığı bir periyottan geçiyoruz. Bu bahiste yeni önlemler hayata geçiren İçişleri Bakanlığı, 2 yeni korona genelgesini 81 vilayet valiliğine gönderdi.

Kent içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zaruriliği” ismiyle duyurulan iki genelgeyle birlikte, vatandaşların şahsileştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan kentler ile ülke genelinde kamu ve özel olan tüm konaklama tesislerinde HES kodu bulundurması istenecek.

Kent içi toplu ulaşım araçları kullanan Covid-19 teşhisli ya da temaslı şahıslara cürüm duyurusu

“Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama genelgesi”, kent içinde toplu ulaşım araçlarında kullanılan şahsa özel elektronik / akıllı seyahat kart sistemlerinin Sıhhat Bakanlığı’nın Hayat Meskene Sığar (HES) uygulamasıyla entegre bir halde çalışmasını sağlayacak. Entegrasyon ile Covid-19 tanısı konan ya da temaslı olan şahısların seyahat kartları, izolasyon müddeti boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid-19 teşhisli ya da temaslı bireylerin izolasyonda olması gerekirken; toplu ulaşım araçlarını kullanmaya devam etmeye çalışması halinde cürüm duyurusunda bulunulacak.

Konaklama tesislerinde kalmak için HES kodu mecburiliği getirildi

Toplu ulaşım araçları için yayınlanan genelgenin dışında konaklama tesisleri de denetim altında tutulacak. Bunun için bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesisleri, ziyaretçi kabulde HES kodu kontrol edecek. Müşteriler bu tesislere girerken Covid-19 teşhisli yahut temaslı olmaları halinde kabul süreci gerçekleşmeyecek.

Yapılan sorgulamalarda Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, “Inançlı Turizm Sertifikası” uygulaması gereği olarak “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek. Şayet bu tesisler müşterileri HES kodu sorgulaması yapmadan alırlarsa, 10 gün mühletle faaliyetten men edilecekler. Konuk odaları yetersiz olduğu durumlarda ise Vali yahut Kaymakamlar tarafından gerekli önlemler alınacak.

Yorum yapın