Hiç Tepki Verme Hız Testi Yaptınız Mı?

Yaşlandıkça vücudun işlevleri de yavaşlar eskiden yolda yürürken bile hızlı katlettiğiniz mesafeyi yaşlandıkça mesafe daha uzun süre katledilmekte. Bu sadece mesafe ile alakalı değil günlük hayatta bir çok işte vücudun fonksiyonları yavaşlar. Örneğin araç kullanıyorsunuz önünüze aniden bir şey çıktı ne kadar hızlı düşünürseniz kurtulma şansınız o kadar çok olur.
Basit bir kaç hareketler tepki hızınızı test edebilirsiniz.

Vücudun Tepki Verme Hız Testi Nasıl Yapılır?

Yaşınıza göre tepki verme hızı aşağıda sıralanmıştır. Ölçmek için yazı yazdığınız elinizi açınız sonra bir arkadaşınıza size yardımcı olmasını isteyiniz. Arkadaşınıza bir cetvel vererek bu cetveli elinizden 45 cm yukarısında tutarak hazır olduğunuzda bırakmasını söyleyiniz. Tuttuğunuz yer, ne kadar hızlı tepki verebildiğinizi gösterir. Cetveli yakaladığınız mesafeyi ölçünüz aşağıdaki teste bakarak vücut yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Cetveli yakaladığınız yer;

  • 14 cm’ye kadarsa: 20’li yaşlar
  • 15 – 24 cm: 30’lu yaşlar
  • 25 – 29 cm: 40’lı yaşlar
  • 30 – 35 cm: 50’li yaşlar
  • 40 cm ve üzeri: 60’lı yaşlar

Bu test sadece bilimsel olarak yapılan bir testtir. Bilim adamları bu testi araştırmaları sonucu ortaya çıkarmıştır. Bir şey yaparken beyin gerekli organa o işi yapması için komut verir yaş ilerledikçe bu işlem yavaşlanır. Yeni yazılarda buluşmak üzere saygılar.

Yorum yapın