Honda E Modelinde Yan Aynaların Yerini Kamera Alıyor

Geçmişten günümüze kadar aynalar halen en yüksek teknolojili ürünlerde bile karşımıza çıkıyor. Çünkü birçok alanda aynanın herhangi bir alternatifi bulunmuyor ve maliyet açısından bakıldığında da aynanın yaptığı işi farklı bir nesneye kazandırmak ek maliyet yükü getiriyor. Otomobiller de yıllardır aynanın nimetlerinden yararlananlardan biri. Fakat son zamanlarda üst sınıf otomobillerin bazılarında kameralar kullanılmaya başladı. Gelen bilgilere göre Honda’nın kompakt elektrikli modeli Honda E otomobilinde de tamamen kameraya geçiş yapılıyor.

Honda E Modellerinde Kamera Sistemi Standart Hale Geliyor

Honda’dan yapılan açıklamaya göre yeni nesil kamera teknolojileri sayesinde araçların modern ve sade bir tasarıma sahip olması sağlanabiliyor. Kameraların küçük yapıda olması sayesinde aracın özellikle dar alanlarda kontrol edilebilmesi daha kolay hale geliyor. Alışık olduğumuz aynalar büyük bir çıkıntı oluşturduğu için manevra yapmayı zorlaştırabiliyor. Kameranın ise neredeyse yok denilebilecek kadar küçük bir çıkıntısı bulunuyor. Bu da sürüş deneyimini olumlu yönde etkiliyor.

Araçtaki kameraların küçük olması sayesinde havanın sürtünmesi de azaltılmış oluyor. Honda’nın belirttiğine göre bu sayede otomobil hareket etmek için daha az enerji harcıyor ve araç normal aynalara sahip otomobillere nazaran daha uzun mesafe katedebiliyor. Kameradan gelen veriler aracın içerisindeki ekrana aktarılıyor ve böylece sürücü tek bir noktaya bakarak arkadaki araçların konumuyla ilgili bilgi sahibi olabiliyor. Normal ve geniş açılı modlarını bünyesinde barındıran kameralar sayesinde şerit değiştirilirken veya park esnasında daha geniş bir görüş açısına sahip olmak mümkün oluyor.

Şimdilik Amerika’da kameraların yan ayna olarak kullanılmasına müsaade edilmiyor. Dolayısıyla Honda E için standart hale gelen kamera sistemi yalnızca Avrupa’da kullanılabilecek. Gelecekte ise Amerika’nın yeni bir yasayla birlikte otomobillerdeki kameralara izin vermesi bekleniyor.

Yorum yapın