Hong Kong’lu Li & Fung Doğu’ya Yatırım Yapacak

Türkiye’nin en önemli iki lokomatif sektörü vardır, biri inşaat diğeri de tekstil. Tekstil sektörü şuan da Çin ile başı dertte iken inşaat sektöründe patlama devam etmektedir. Tekstilciler Çin den yakınıp durmaktalar. Biz onlara Çin’in büyük bir fırsat olduğunu anlatmaya çalıştık, ama bu anlatmalarımızı Çin firmaları duymuş ve Türkiye’de tekstil üretimi için iş birliği yapmak için gelmişler.

Hong Kong merkezli 100 yılı aşkın faaliyet gösteren Li & Fung firmaların doğuya yatırım yaptığı takdirde siparişlerini Türkiye’ye yönelticeğinin de altını çiziyor. Li & Fung un çalıştığı firmaların arasında Wal-Mart, Esprit, Karstadt, Armani gibi tanınmış firmalar bulunuyor. Li & Fung şirketinin yöneticisi William Fung çok güzel bir tesbiti var;

Hong Kong üretici olarak rekabetini kaybedince yönetim ve iletişim merkezi oldu, üretim Çin’e kaydı. İstanbulu da böyle konumlandıra bilirsiniz. Hindistan, Bangladeşle Anadolu ile rekabet edemezsiniz diyor. Daha rekabetçi ürünler için Anadolu daha kaliteli ve hızlı ürünler için İstanbul kombinasyonu sizi rekabetçi kılar diyor. Dev şirketler modayı önemsiyor ama ucuz fiyat istiyor, İstanbul’da fiyat tutmuyor, Anadolu kartını oynayın. İzmir de Denizli de tedarikçileri olduğunun altını da çizen Fung ama örneğin Batmana da gitmeliyiz diyor.

Yorum yapın