Http Bağlantılarını Https’e Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere HTTP bağlantılarımızı nasıl HTTPS’e yönlendiririz bundan bahsedeceğim.

Tabii bu işlemi sitenizde SSL sertifikası varsa yapın aksi takdirde girişlerde sorun yaşanır 🙂

1.Yöntem

İlk yöntemimizi PHP ile gösteriyorum. Index.php’nin en üstüne yapıştırırsanız kod aktif olup siteniz HTTPS’e yönlenmeye başlar. Hiçbir zorluğu yoktur oldukça kolaydır.

if(empty($_SERVER['HTTPS']) || $_SERVER['HTTPS'] == "off"){
$redirect = 'https://' . $_SERVER['HTTP_HOST'] . $_SERVER['REQUEST_URI'];
header('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');
header('Location: ' . $redirect);
exit();
}

2.Yöntem

Bu yöntemimiz ise htaccess ile ancak bazen htaccess ile sorunlar yaşanabiliyor eğer sorun yaşarsanız sizi 1.yöntemi yapmaya davet ediyorum.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadinizburada.com/$1 [R,L]

Bu kodu .htaccess’in en altına ekledikten sonra siteadinizburada.com yazan yere kendi sitenizin bağlantınızı yazdıktan sonra artık sitenize giren ziyaretçiler güvenli bağlantı üzerinden sitenize ulaşabileceklerdir.

Unutmadan bu işlemi yaptıktan sonra google’dan sitenizin bağlantısına tıklayıp herhangi bir sorun var mı diye kontrol edin.

3.Yöntem

3.Yöntem sadece WordPress siteleri için geçerli. Htaccess veya PHP kod ile uğraşmadan sadece bir eklenti ile direkt olarak sitenizde güvenli bağlantıyı aktif edebilirsiniz.

Eklentimizin adı Really Simple SSL, adından da anlaşılacağı üzere gerçekten basit bir eklentidir. Kuruyorsunuz ve başka bir şeyi yapmanıza gerek kalmıyor.

Eklentiyi WordPress sitelerinizin Eklentiler bölümünden yükleyebilirsiniz ya da direkt olarak indirip yükleyebilirsiniz. Tercih sizin!

Eklentiyi indirmek için tıklayın!

Yorum yapın