Huawei, Emui 11’I Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler

Son periyotlarda bilhassa de akıllı telefon kesiminde önemli zorluklar yaşayan Huawei, bugün düzenlemeye başladığı “Huawei Geliştirici Konferansı” (HDC) bünyesinde Android 10 tabanlı EMUI 11‘i duyurdu. Android 10 tabanıyla geliştirilen EMUI 11, kullanıcılara kimi ufak tefek değişiklikler sunuyor.

Yenilenen EMUI 11, Android’in güncelleme yapılarına dayandığı için EMUI 11’i yesyeni bir arayüz olarak düşünmemek gerekiyor. Bu arayüzü daha kolay bir tabirle anlatmak gerekirse Android 10+ yahut EMUI 10.5 diyebiliriz. Zira bu arayüz, Android 11‘den de birtakım özellikler alıyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, EMUI 11’e yakından bakalım.

Huawei tarafından yapılan açıklamalara nazaran EMUI 11, daha gelişmiş bir Galeri uygulamasına sahip. Ayrıyeten kullanıcılar, yeni arayüzde daha fazla seçeneğin sunulduğu “Always on Display” özelliğini kullanabiliyorlar. Kullanıcılara yeni sürümle, yeni tarz ve efektlere sahip olan Always on Display özelliği sunuluyor. Çoklu pencere dayanağında de daha düzgün bir performans sunan EMUI 11, kullanıcıların yeni bir atılımıyla çoklu pencere dayanağını etkinleştiriyor. Ayrıyeten kullanıcılar artık her uygulama içerisinde bu özelliği kullanabilirken, yeni pencereleri diledikleri üzere boyutlandırıp, konumlandırabiliyorlar.

EMUI 11’le kullanıcılara daha gelişmiş zımnilik özellikleri sunan Huawei, dizüstü bilgisayar ve tabletlere bilgi aktarmayı da biraz daha güzelleştirmiş durumda. Ayrıyeten kullanıcılar artık, bir uygulamanın kamera, GPS verisi ya da mikrofon kullanması durumunda bilgilendiriliyorlar. Elbette tüm bunlara ek olarak, kullanıcılara sunulan yeni efekt ve görsel güzelleştirmelerle kullanıcılara daha güzel bir tecrübe sunulmaya çalışılıyor.

EMUI 11’in beta sürümü, bugün prestijiyle birtakım akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Huawei, EMUI 11’in beta sürümünü alacak birinci modellerin şunlar olacağını tabir ediyor:

  • Huawei P40
  • Huawei P40 Pro
  • Huawei P40 Pro+
  • Huawei Mate 30 (4G)
  • Huawei Mate 30 (5G)
  • Huawei Mate 30 Pro (4G)
  • Huawei Mate 30 Pro (5G)
  • Huawei Mate 30 RS Porsche Design
  • Huawei MatePad Pro
  • Huawei MatePad Pro 5G

Bu ortada, Huawei’nin Google Play destekleyen akıllı telefonlarının EMUI 11 durumu için farklı bir parantez açmak gerekiyor. ABD hükümetinin aldığı kararlar doğrultusunda Huawei’nin, Google Play lisansı için aldığı resmi müddet doldu. Bu durumun Huawei’nin Google Play takviyeli telefonlarına nasıl yansıyacağı belirli değil. Huawei, bu aygıtların EMUI 11 güncellemesini ne vakit alabileceklerine dair en ufak bir açıklamada bulunmadı.

Yorum yapın