Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor

Mobil cihaz pazarında onlarca farklı şirketin binlerce farklı cihazı bulunuyor. Fakat pazarın tamamına baktığımızda aslında rekabetin markalar arasında değil, işletim sistemleri tarafında yaşandığını görebiliyor. Mobil cihaz pazarını domine eden iOS ve Android‘e alternatif olabilecek herhangi bir mobil işletim sistemi henüz bulunmuyor. Son yıllardaki hızlı yükselişiyle bir anda mobil cihaz pazarında liderlerin arasında yer alan Huawei, kendine özel işletim sistemiyle önemli bir atılım yapmayı hedefliyor.

Huawei’nin kendi mobil işletim sistemini geliştirdiği uzun süredir konuşuluyordu. KirinOS olarak anılan bu işletim sisteminin geliştirilme aşamasında olduğu öne sürülüyordu. Fakat bu zamana kadar Huawei’nin konuyla ilgili net bir açıklamasına rastlamamıştık. Şimdi ise şirketin yetkili ağızlarından bu bilgi doğrulanmış oldu. Açıklamalara göre Huawei gerçekten de Android’e alternatif olacak bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Huawei, Olası Bir Ambargoya Karşı Önlem Alıyor

Çinli teknoloji devinin kendi işletim sistemini geliştiriyor olması heyecan verici olsa da henüz bu heyecana kapılmak için çok erken. Çünkü Huawei’nin bu işletim sistemini “B planı” olarak tasarladığı ifade ediliyor. Eğer olur da herhangi bir nedenden ötürü Android ile yola devam etmeme kararı alınırsa devreye bu işletim sisteminin alınacağı belirtiliyor. Huawei’nin Amerika ile yaşadığı sorunları düşünürsek Huawei’nin böyle bir karar alması oldukça normal. Şirkete karşı olası bir ambargo durumunda cihazlarında Android kullanmasının önü kesilebilecek olan Huawei’nin gelecek için yaptığı bu hamle akıllıca görünüyor.

Birçok donanım üreticisi firma mevcutken işletim sistemi geliştiren firmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. En çok satan 3 telefon üreticisinin yalnızca birinin, Apple’ın kendi işletim sistemi bulunuyor. Samsung ve Huawei ise Android işletim sistemini tercih ediyor. Samsung’un yıllar önce Bada, daha sonrasında ise Tizen ile akıllı telefon pazarında yer alma denemeleri olmasına rağmen bu işletim sistemleri zamanla kaybolup gitti. Şimdi akıllı saat gibi bazı cihazlarda halen Tizen kullanılsa da akıllı telefon pazarında bu işletim sistemini görmüyoruz. Huawei’nin bu atılımından sonra Samsung da benzer şekilde yeni bir mobil işletim sistemi geliştirir mi, bunu bekleyip göreceğiz.

Yorum yapın