Hubble Uzay Teleskobu, İş Başı Yapmaya Hazırlanıyor

Dünya’nın yaklaşık 600 kilometre uzağında yer alan gezegenlerin, yıldızların ve galaksilerin imgelerini yakalayan Hubble Uzay Teleskobu, yaklaşık 1 aydır çalışamaz haldeydi. Teleskopta oluşan bir sorunu çözmek için uzun müddettir uğraşan NASA’dan bilim insanları, bir ayın sonunda teleskobu eski haline getirmeyi başardı.

Bilgisayar arızasından kaynaklanan sorun nedeniyle uzun vakittir uzaya dair rastgele bir manzara yakalayamayan Hubble Uzay Teleskobu, NASA’nın yapmış olduğu açıklamaya nazaran bu hafta sonu prestijiyle tekrar bilgi toplamaya başlayacak.

NASA’nın birebir vakitte bir uzay aracı olan teleskobu tamir etmesi uzun vakit aldı

Geçtiğimiz Haziran ayının 13’ünde Hubble Uzay Teleskobu’nun topladığı tüm dataları senkronize etmekle vazifeli payload bilgisayarı donarak teleskobu kullanılamaz hale getirmişti. NASA, o tarihte yaptığı açıklamada bilgisayarda oluşan sorun yüzünden teleskobun bileşenlerinde öteki bir sorunun yaşanma mümkünlüğü olduğunu, bu yüzden de bir müddetliğine Hubble Uzay Teleskobu’nu inançlı modda bekleteceklerini açıklamıştı.

Bildiğiniz üzere Hubble Uzay Teleskobu, tıpkı vakitte insansız bir uzay aracı. Bu yüzden de NASA’da misyonlu bilim insanlarının teleskobu fizikî olarak tamir edebilmesi mümkün değildi ve bu süreç içerisinde teleskop, birkaç sefer yanlış biçimde tamir edildi. 1 ay sonunda sorunun büsbütün çözüldüğünü belirten bilim insanları, teleskobun bu hafta sonundan itibaren tekrar bilgi toplamaya başlayacağını duyurdu.

Yorum yapın