Hubble Uzay Teleskobu’ndan Eşsiz Fotoğraf

NASA’nın uzunca bir müddettir faal olarak kullandığı Hubble Uzay Teleskobu, vakit zaman eşsiz imajlar yakalayabiliyor. Yakaladığı imajlara bir yenisini daha ekleyen teleskop, bu sefer uzayın derinliklerinde pek de anlamlandıramayacağımız bir manzara yakaladı. Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı manzara, uzayın derinliklerinden gelen turuncu renkli bir şeritti.

Uzayda turuncu renkli bir şerit görmek, bugüne kadar pek de alıştığımız bir şey değil. Aslında birinci bakışta yakalanan manzaranın Photoshop olduğunu da düşünebilirsiniz. Lakin NASA’dan yapılan açıklamalara nazaran bu görsel, bir süpernova patlamasının yıkıcı dalgalarından bir tanesiydi. Dilerseniz çabucak, Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı o görsele yakından bakalım.

NASA tarafından yapılan açıklamalara nazaran yakalanan süpernova patlamasına ilişkin dalga, Dünya’dan yaklaşık 2,400 ışık yılı uzakta bulunuyor. Yani bu dalganın gezegenimize rastgele bir ziyan verme ihtimali yok. Fakat kelam konusu patlama, Hubble Uzay Teleskobu’nun bizlere süper bir imaj sunmasını sağlamış durumda.

Süpernova patlamaları, belli büyüklükteki yıldızların güçlerini tüketmesiyle meydana geliyorlar. NASA, patlamaya ilişkin dalganın yakalandığı yıldızın büyüklüğünün Güneş’ten 20 kat fazla olabileceğini söylüyor. Üstelik uzmanlara nazaran üstte dalgasını gördüğünüz bu süpernova patlaması, bundan 10 bin ila 20 bin yıl evvel meydana gelmiş durumda.

NASA tarafından yapılan açıklamalara nazaran dalgası fotoğraflanan patlama, merkezinden 60 ışık yılı genişlemiş durumda. Hubble Uzay Teleskobu’nun yakaladığı dalga imajıysa patlamadan sonraki kalıntının dış kenarını oluşturuyor. Üstelik NASA’ya nazaran kelam konusu dalga, saniyede 200 mil üzere bir süratle genişlemeye devam ediyor.

Binlerce yıl evvel patlamış olan bu yıldız, Cygnus Takımyıldızı‘nın bir modülü. Gece gökyüzüne baktığınız vakit Ay’dan 36 kat daha fazla yer kaplayan Cygnus, çok büyükmüş üzere düşünülse de aslında daha büyük takımyıldızları da mevcut. Fakat her ne olursa olsun NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nun bu türlü eşsiz bir manzara yakalaması, uzayın derinliklerinde çok daha fazla görsel şölenin olduğunun açık bir ispatı.

Yorum yapın