Hürrem Sultan Kimdir?

Hürrem Sultan 16. Yüzyılın en önemli kadınlarından biri olmuş, Kanuni Sultan Süleyman gibi bir cihan padişahının arkasında siyasete atılmış, gerektiğinde devlet işleriyle de ilgilenmiş biridir. Döneminin en güçlü isimlerindendir. Örneğin İbrahim paşa’nın ve Veliaht-Şehzade Mustafa’nın katline birinci derecede sebep olduğundan dolayı tarih boyunca çok konuşulmuştur.

Hürrem Sultan köken olarak Slav ırklarından birinden gelmiştir. O zaman, Polonya krallığına ait olan Rutenya’da doğmuştur. Bir rahibin kızı olduğu ve asıl adının Alexandra Lisovska olduğu belirtilir. Kırım Türklerine esir düşen Hürrem, Kırım hanı tarafından saraya hediye edilir. İstanbul’a hangi tarihte geldiği ya da Kırım’da neler yaşadığı hiç bilinmemiştir.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a 1520’de takdim edilip onun eşi olduğunda henüz 14 yaşındaydı. Ve tarihler 1521’i gösterdiğinde ilk oğlunu doğurdu. Ortada ise o zaman oğullarının tek rakibi olan meşru şehzade Mustafa bulunuyordu. İşte Hürrem’in en çok anıldığı konu da bu oldu. Hürrem Sultan kendini öylesine siyasete kaptırmıştı ki, şehzade Mustafa’yı öldürtmek için binbir farklı entrikaya bulaştı. Bir şekilde ne yapıp edip Kanuni Sultan Süleyman’ın aklına girdi ve Şehzade Mustafa’yı ortadan kaldırttı.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a Mehmet, Selim, Bayezid, Cihangir adlı dört şehzade ve Mihrimah sultanı vermiştir. Zeki ve güzel Mihrimah, Sadrazam Damat Rüstem paşa ile evlenip annesinin izinden gitmiştir. Devamlı kışkırtma ile vezir İbrahim paşayı aleyhinde tahrik etmiştir. Bunun sebebi ise İbrahim Paşa’nın Hürrem’in oğullarını tahta çıkarmak istemeyişidir. Bir süre sonra da Hürrem Sultan İbrahim Paşa’yı da ortadan kaldırmayı başarır. Her şeye rağmen Hürrem Sultan’ın hiçbir oğlunun tahta çıkışını göremeyişi de manidar olmuştur. Ölümüne kadar devlet işlerine karışmayı elinden bırakmayan Hürrem Sultan’ın tahta çıkan oğlu 2.Selim’dir.

Yorum yapın