İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, belirli bir değere sahip tutarlı içeriklerin, daha önce bilinen potansiyel kullanıcı kitlesi hedef alınarak oluşturulmasını ve bunun sonucunda bu kitleleri aktif hale getirmeyi sağlayan stratejik bir pazarlama işlemidir. Bildiğiniz gibi bu açıklamada odaklanacağımız en önemli kelime “değer” olmaktadır. Bu önemli kelime içerik pazarlamasını diğer pazarlama yöntemlerinden ayırıyor desek yanlış olmaz. Eğer kullanıcılar bir unsuru görmezden gelmek yerine, düzenli olarak takip etmeyi veya ondan yararlanmayı tercih ediyorlarsa bu durumda söz konusu unsur, içerik pazarlama stratejisinin bir parçası haline gelmiş demektir.

İçerik pazarlama işlemleri bu değerli içeriği kullanıcılara aktardıktan sonra onları sürekli motive etmeyi ve onlardan gerekli aksiyonları almayı da ihmal etmemelidir. Bu aksiyon markanıza değer katacak her şey olabilir: Kullanıcı kitleniz içeriği web site, sosyal medya gibi kendi ağları içerisinde paylaşabilir, bülteninize kayıt olabilir, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alabilir veya geri bildirim yapabilirler. Bu sebeple içerik pazarlama işlemlerinde yaygın şekilde tercih edilen popüler kanallar arasında sosyal ağlar, web siteleri, görsel içerikler ve özel kullanıcılara sunulan e-kitaplar gibi araçlar örnek gösterilebilir.

İçerik pazarlaması, dijital pazarlama sektörünün çok yönlü araçlarından belki de en önemlisidir. Birçok konuda veya formatlarda değerlendirilebilecek bu strateji, satış süreçlerinin birçok aşamasına rahatlıkla adapte edilebilir. Ancak bu çok yönlülük bazı pazarlama girişimcilerini “içerik üretmek için üretmek” gibi yanlış bir düşünceye de sürükleyebiliyor. Bu sebeple içeriğin kalitesine ve uzun vadede amaçlarına ulaşabilmesi için içerik pazarlama stratejisinin mutlaka oluşturulması gerekiyor.

İçerik pazarlama işlemi reklam amaçlı üretilmiş metinlerle yürütülen bir süreç değildir. İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün kurucu ismi Joe Pulizzi’nin de belirttiği gibi, “İçerik pazarlama işlemleri ne sattığınızla değil, markanızın neyi temsil ettiği ile alakalı bir durumdur. Doğru uygulandığı takdirde içerik pazarlaması müşterilerle derin bir bağ yaratmanın en harika yolu olacaktır. Ayrıca doğru uygulanan içerik pazarlama stratejisi sayesinde, sektörde güven ve saygınlık kazanırsınız. Markanız keşfetme ve satın alma sisteminin merkezinde konumlanır, kullanıcıların neyi okudukları ve fikirleri hakkında doğrudan etki sahibi olursunuz.

Etkili bir içerik pazarlama stratejisinin konsepti, insanların ilgisini çekebilecek içerikler yaratmaktan geçiyor. İçeriğinizin ziyaretçileriniz tarafından asla pazarlama veya satış öğesi olarak görülmemesi gerekmektedir. Satış yapmaya çalışmadan daha fazla etkili olmanızda bu sayede mümkün hale gelecektir. İçeriğiniz markalarınızın tanıtımını yapıp, satışlarını arttırma amacı güdeceği gibi, müşterilerinize her zaman yardımcı olmayı, onların yararlı bulacağı değerleri üretmeyi ve ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedeflemelidir.

Yorum yapın