Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Vücudumuza İnanılmaz Faydaları

Ihlamuru kışın daha çok tercih ederiz. Eskiden soba yakanlar bilir sobanın üzerinde devamlı ıhlamur kaynardı. Vücut direncini arttırma özelliği olduğu için soğuk havalarda tercih edilme nedenidir. Uyku probleminiz varsa uykusuzluğa da iyi geliyor. Öksürüğünüz varsa ıhlamur öksürüğe de iyi geliyor. Eğer boğaz ağrınız varsa ıhlamur için rahatlayacaksınız. Migreni olmayan insan çok azdır sizin de migreniniz var ise bir anda şiddetli baş ağrısı giriyorsa ıhlamur baş ağrısını azaltmaktadır. Soğuk algınlığı hastalıklarını çabuk iyileşmesinde etkili rol oynar terletme özelliği olduğu için terleyerek grip gibi hastalıkları vücuttan çabuk atmaya yardımcı olur. Eğer ishal e yakalandıysanız ishal tedavisinde ıhlamur etkilidir. Kilo probleminiz mi var, zayıflamak mı istiyorsunuz ıhlamur kilo vermeye de yardımcı oluyor sabah aç karnına 1 bardak ıhlamur çayı için.
Ihlamur vücuttaki toksinlere de düşmandır. Toksinleri atma etkisi vardır. İdrar söktürücü özelliği olduğu için idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Hazımsızlığa iyi gelmektedir.

Kas spazmlarını giderme etkisi de bulunmaktadır. Ihlamur insanı rahatlatmaya ve strese de iyi geldiği bilinmektedir. Kalp çarpıntısını giderir ve telaşı alır. Kan basıncını da düşürdüğü söylenmektedir. Ihlamuru kaynatıp kaynatılan suyu ile saçlarınızı yıkayıp saçlarınızın beslenmesini sağlaya bilirsiniz bu işlemi ara sıra yapınız ve yaptıktan sonra saçlarınızı durulamayı unutmayınız. Cilt lekeleri ve cilt kırışıklıklarına da iyi geliyor ıhlamuru suda kaynatın içindeki sıvı sümüksü hale gelene kadar bekleyin ardın dan sümüksü hale gelen ıhlamur suyunu cilt lekelerinize ve cilt kırışıklarına süre bilirsiniz. Ayrıca ıhlamurun; Romatizma, Karaciğer iltihabı, Hipertansiyon, Selülit, Hazmettirici, Balgam söktürücü, Nezle Spazm, Migren, Damar tıkanıklığına, Damar sertliğine, Kanı temizleme, Kan dolaşımını düzenleme, Kansızlığa, Karaciğer zafiyetine, Mafsal iltihabına ve Enfaktüse faydası vardır. Gördüğünüz gibi ıhlamur deyip de geçmeyelim bakın vücudumuza ıhlamurun ne kadar faydası bilinçli şekilde tüketirsek çok faydalıdır.

Yorum yapın