İki Günde 56 Oyun Geliştirdiler

Oyun sektörü hız kesmeden kendini geliştirmekte. Tabi bu gelişimler genel olarak yurt dışı kaynaklı olmaktadır. Ülkemizde de birçok bu konuda mühendis bulunsa da ses getirebilecek bir oyun henüz ortaya çıkamamaktadır. Bu konuda yapılan bazı etkinlikler ise Türkiye’de bulunan mühendislerin bu konuda deneyimlerini göstermelerini ve daha da önemlisi ülkemizde bu konuda bir potansiyelin olduğuna dikkat çekilmek istenmektedir.

ODTÜ Teknokent Atom tarafından gerçekleştirilen bir etkinlik ise bu konuda oldukça ses getirdi. Dünyanın en büyük oyun geliştirme maratonu olan Global Game Jam bitiminde elli altı adet oyun geliştirilmiş oldu. Türkiye’nin her yerinden gelen 250 oyun geliştiricinin katıldığı etkinlik oldukça yorucu geçse de büyük bir başarı elde edilerek oyun geliştiricileri bu konudaki deneyimlerini gösterme fırsatı yakaladı.

Ayrıca gerçekleştirilen etkinlikte oyun sektöründeki firmaların temsilcileri de katıldı. Bu sayede oyun sektöründe bulunan firmaların temsilcileri bu konuda deneyimi olan ve gelecek vaat eden oyun geliştiricileri keşfetme fırsatı buldu. Bu tip etkinliklerin devamının gelmesi ve oyun sektöründe daha aktif rol oynanması oldukça önemli bir yeter sahiptir.

Yorum yapın