İkinci Evimiz; İş Yerleri Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Günümüzde, belki de evimizden daha çok zaman geçirdiğimiz işyerleri, çalışanları yoğun stres altında bırakarak sağlığını etkileyebiliyor. Bu konuda devletin ve işverenlerin, çalışanların ruh ve beden sağlığını koruyabilmeleri adına bir adım atması gerekmektedir.

Stres, çağımızın kaçınılmaz ama bir o kadar da baş etmek zorunda kaldığımız büyük bir sorun haline gelmiş; iş, okul, trafik derken metropol bir şehirde yaşamanın en büyük dezavantajı olmuştur. Yoğun çalışma saatleri, beden ve ruh sağlığımızı etkilemekte ve bizler de bunlarla başa çıkmanın yollarını aramaktayız. Her geçen gün yoğun stres sebebiyle artan ölüm vakaları, bu konuda düzenlemeler yapılması gerektiğini gösteriyor.

Araştırmaların sonucuna bakılırsa küçük bir sorun gibi durmuyor!

İşyerlerinde ki yanlış ve zararlı uygulamalar sonucu ortaya çıkan hastalık veya ölümlerin sayısı, sigaranın doğurduğu olumsuz sonuçlarla neredeyse aynı olduğu gözlemlenmiştir. Bu yanlış ve zararlı uygulamalar arasında;

  • Yoğun çalışma saatleri,
  • İş güvenliği alanındaki eksiklikler,
  • Ücretlerin yetersiz veya az olması,
  • İş kontrolündeki eksikliklerin olması,
  • Çalışanların sahip olduğu hakların çiğnenmesi veya çok azının yerine getirilmesi
  • Ekonomik anlamdaki güvensizlik gibi pek çok sebep vardır.

Araştırmalar, her yıl 550 milyon işgünü kaybının sebebi olarak “stres nedenli” işe gitmeme olduğunu gösteriyor. Oysaki yapılan bu yanlış uygulamalar şirketlerin yararına gibi de durmuyor. Zira yoğun çalışma saatlerinin olması iş verimliliğini de azaltıyor. İşten çıkarılma durumunda da yine en iyi işçilerini de kaybetmiş oluyor.

Araştırmalar, çalışanların neyi, ne zaman yapacakları ve ne zaman bitirecekleri konusunda daha bilinçli olması halinde daha verimli çalıştığını gösteriyor. Yani sürekli baskı altında olmak ve çalışanı sindirmek işveren iseniz yararınıza değil aksine zararınıza oluyor. Bu da hiçbir işverenin istediği bir durum değildir elbette.

Motivasyonu Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

İşyerlerinde çalışanların motivasyonunu arttırmak için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bunlardan en bilindik ve işe yarayanı, maaşlara önemli miktarda zam yapılmasıdır. Sadece maddi değil, çalışanın manevi tarafını da tatmin edici sosyal hayata ve çalışma şartlarına yönelik iyileştirmelerin yapılması moral ve motivasyonu büyük oranda arttıracaktır.

Günümüzde büyük şirketler çalışanlarının her türlü ihtiyacını karşılayarak, kendilerini rahat ve özgür hissedecekleri ortamlar yaratmaya çalışırlar.

Şirketçe yapılan aktiviteler, geziler, ayın elemanı uygulaması, çalışanına değer verdiğini göstermek adına yapılan doğum günü kutlamaları, birlik ve beraberliği sağlayarak çalışanın kendini güvende hissetmesine, ruh ve fiziksel anlamda sağlıklı bir birey olarak işine dört elle sarılmasını sağlayacaktır.

Yorum yapın