İkiz Gebelik ve Belirtileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Birçok kadın ikiz bebek taşıyor olabileceğinden şüpheleniyor, ama kesin olarak nasıl bilebilirsin?

İkiz Gebelik Belirtileri

Aşağıdakiler ikiz gebelik belirtileri ve semptomlarıdır:

Ultrason Onayı

Hamileyken emin olmak için ultrason tek yoldur.

İkiz Gebelikte Kalp Atışı Sayısı

Kalp sesleri, gebeliğin ilk 1-2 haftasında için bir Doppler ile tespit edilebilir. Deneyimli doktorlar ve ebeler birden fazla kalp atışı tespit edebilirler; Bununla birlikte, bu yanlış olabilir, çünkü annenin karnındaki birkaç alanda tek bir kalp atışı tespit edilebilir.

Yüksek Hcg Seviyeleri

İkiz gebe olan kadınlar , hamilelik sırasında üretilen hormon olan hCG seviyelerinin artmasına neden olabilir. Bununla birlikte, artmış hCG seviyeleri otomatik olarak çoklu değerleri göstermez. Yüksek hCG seviyesinin nedenini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Anormal Afp Test Sonuçları

Gebeliğin 3. haftasında maternal serum taraması veya üçlü marker testi olarak da bilinen bir alfa fetoprotein (AFP) taraması gerçekleştirilir. Bu tarama
belirli doğum kusurlarını tespit etmek ve fetal karaciğer tarafından salgılanan belirli bir proteinin miktarını ölçmek için kullanılır. Pozitif veya yüksek bir test okuması ikiz gebeliğe işaret edebilir.

Gestasyonel Yaş için Büyük Ölçme

Çoğu doktor ve ebeler hamilelik sırasında kadınların fundal yüksekliğini (pubik kemiğin üst kısmı ile rahmin tepesine kadar olan mesafe) izlerler. Bu ölçüm gebelik yaşını göstermeye yardımcı olabilir.

İkiz gebe kadınlar, genellikle uterus gerilmesini artırır ve fundal yüksekliği gerçek gestasyonel yaştan daha büyük olabilir. Bu, çoklu bir gebeliğin göstergesi olabilir, ancak diğer faktörler de buna neden olabilir.

Kilo almak

Aşırı kilo alımına neden olabilecek, çoğu kötü beslenme alışkanlıklarına atfedilen çok sayıda faktör vardır. Bir kadının kazanması gereken ağırlık miktarı, boyuna, vücut tipine ve gebelik öncesi kilosuna bağlıdır. Ortalama olarak, ikiz gebe kadınlar, tek bir bebek taşıyanlardan sadece 4,5 kilo daha fazla kiloları olur.

Aşırı Sabah Hastalığı

Gebe kadınların yaklaşık yarısı hamilelik sırasında bir çeşit sabah bulantısı geçirir. Bazı çoğul gebelik sabah hastalıklarının şiddetinde bir artış bildirirken, pek çoğu yoktur. Sadece bir kadın çoğul hamile olduğu için, iki veya üç kez sabah bulantısı geçireceği anlamına gelmez.

Erken veya Sık Fetal Hareketi

Tıbbi topluluk içinde tartışmalı olmasına rağmen, çoğul hamile kadınlar, beklenenden erken fetal hareket hissettiklerini bildirmiştir. Bununla birlikte, kadınların çoğunun sonraki gebeliklerde daha erken yaşanmışlık yaşadığını belirtmek önemlidir.

Aşırı yorgunluk

Bu, stres, iş ve sorumluluklardan da kaynaklanabilirken, aynı zamanda katları olan hamile kadınlar tarafından da yaygın olarak rapor edilmektedir. Bu, annenin vücudunun birden fazla bebeğe besin sağlamayı denemesiyle ilişkili olabilir.

Tarih veya Sezgi

Bazı ailelerde kat kat fazla hamilelik yapabilir. Ayrıca, bazı anneler, katları ile hamile olduklarını sezgisel bir duyguya sahip olabilirler.

Yorum yapın