İnşaatlar ve İskeleler

İçinde bulunduğumuz çağında bir gerekliliği olarak modern bir havaya bürünen inşaat sektöründe artık işçilerin güvenliği ön planda tutulmaktadır. Gerek kullanılan malzemelerin teknolojik olması gerekse işçilere sunulan aletlerin kullanım kolaylığı inşaatların en fazla düzeyde güvenlikli olmasını sağlamaktadır. İnşaatlarda en fazla olan can kaybı veya yaralanmalara neden olan iskele kullanımı otomatik iskele sektöre girmesiyle beraber en az düzeye inmesi beklenmektedir.

Bizlere barınma imkanı sağlayan binaların yapım aşaması elbette eskiye nazaran daha kolay bir hal aldı. Gelişen teknolojik araçların çeşitlenmesi inşaat sektörüne de yansıdı. Bu alanda da çeşitli araçlar kullanılarak inşaatlarda çalışan kişilerin işleri kolaylaştı. Bununla beraber en fazla can kaybına rastlanan inşaat iskeleleri de teknolojik gelişimden payını aldı. Her inşaat firmasının kolaylıkla ulaşabileceği kiralık iskele kurulmasıyla çalışan işçilerin can güvenliği hat safhada olması sağlanacaktır. Bu da hem çalışan kişi için rahatlık sağlayacak hem de işveren kişiler için manevi olarak da maddi olarak da rahat olmalarına neden olacaktır. Çalışanların maksimum düzeyde güvenli olmasını sağlayan bu iskeleler eski kullanılan tahta iskelelerle karşılaştırıldığında tartışmasız olarak kabul görmektedir.

Ülkemizde işçi güvenliğine her ne kadar özen gösterilirse çalışanlar da o oranda kaliteli iş ve duruş sergileyecektir. Bununla beraber iş güvenliği her zaman ön planda tutulmalıdır. Gerek işverenin hem maddi hem de manevi anlamda yıpranmaması gerekse çalışan işçinin rahatlıkla çalışabilmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Yorum yapın