İnsan Kaynaklarının Yükselişi

İnsan Kaynakları kavramı ülkemizdeki şirketlerin hayatına 80’li yıllarında girmeye başlamıştır. Peki İnsan Kaynakları ne kadar anlaşılıyor? Şirketler İnsan Kaynaklarını, personel Yönetimi ile denk tutuyor, bazısı ise sadece özlük ya da maaş ödeme gibi görüyor. Ancak İnsan Kaynakları sadece bunlardan oluşmuyor. İnsan Kaynaklarının içerisinde personel yönetimi ve özlük tabii ki var ayrıca kariyer yönetimi, yetenek yönetimi, işe alım, eğitim ve çalışan mutluluğu da var.

İnsan Kaynakları dünyası geçtiğimiz yılı yapay zeka, dijitalleşme gibi konularla girdi. Ancak farklı şirketlerin İnsan Kaynakları trendleri ve yönelimleri raporlarına baktığımızda birkaç şirket dışında çoğu şirket bu konulara çok fazla eğilemediğini görmekteyiz. Bu yıl ise bu konuların konuşulduğu değil uygulandığı bir yıl olması beklenmektedir.

Günümüzde kariyer planının ve çalışan mutluluğun öne çıkması şirketlerdeki İnsan Kaynakları departmanlarının gerekliliği daha çok arttırmaktadır. Artık şirketler İnsan Kaynaklarını bölümlerin operasyonel işlerine değil katma değer katacak işlere vakit ayırmaya başlamıştır.

Yorum yapın