İnsan Neden İki Ayak Üzerinde Yürür?

Bu en büyük gizemlerden biridir. Bu gizemle alakalı geçtiğimiz yüzyıl içerisinde bir düzineden fazla teori öne sürüldü.

1871 yılında, Charles Darwin son derece mantılı bir öneride bulundu ve bipedalizmin, alet kullanmak için ellerin serbest bırakılması adına ortaya çıktığını söyledi. Elbette bu insana evrimsel bir avantaj sağlardı ancak asıl sebebin bu olmadığı anlaşılıyor: Fosil ve moleküler kanıtlar, ilk insanların yaklaşık 3 milyon yıl önce de (insanlar alet yapmaya başlamadan yaklaşık 4,5 milyon yıl önce) iki ayak üzerinde yürüdüklerini gösteriyor.

1950’lerde, antropolog Raymond Dart ayakta durmanın canlılara uzağı görme imkanı verdiğini söyledi. Bu doğrudur ancak yüksekliği iki katına çıkarmak bile görsel erişimi sadece yüzde elliye yakın bir oranda arttırır. Daha güncel bir araştırma, bipedalizmin, öğle vakti güneşe maruz kalan deri yüzey alanını azalttığını gösterdi; yine hesaplamalar bu şekilde sağladığımız faydanın çok da etkili olmadığını gösteriyor.

Belki de en kapsamlı açıklama 1980 yılında California Üniversitesi’nde görevli P eter Rodman ve Henry McHenry’den geldi. İklim değişimlerinin ormanlık bölgelerin küçülmesine yol açtığı ve azalan besin kaynaklarının bipedalizme sebep olduğunu açıkladılar. Ne de olsa elleri kullanmak, gerekli miktarda besini sağlamanın enerji tasarruflu bir yoludur. Eleştirmenler buna karşılık, dört ayaklıların ( örneğin köpekler ) enerji tasarrufu konusunda insanlardan daha verimli olduklarını gösteren araştırmaları çıkardılar. Bu doğru ama yersiz bir bilgidir: İki ayaklı bir insan, dört ayak üzerinde dolanmaya zorlanan bir insana göre daha çok enerji tasarruf eder. Bu, bana oldukça ikna edici görünüyor ancak bu başkalarının daha başka teorilerle çıkagelmesine engel olmadı. Oxford Üniversitesi’nden Dr. Jonathan Kingdon ellerle çömelip yiyecek aramanın anatomide değişimlere yol açtığını ve görsel olarak iki ayak üzerinde yürümeyi kaçınılmaz kıldığını söyledi. Bu, Darwin’in iddiasının tam aksidir.

Yorum yapın