İnsanın En Büyük Organları Neresidir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sindirim sistemimizin en önemli organlarından olan bağırsaklar, ince bağırsak ve kalın bağırsak olmak üzere ikiye ayrılır. Kalın bağırsak ince bağırsağa göre daha geniş yapıdadır fakat ince bağırsak bizim en büyük iç organımızdır. Kimilerine göre isminden dolayı kalın bağırsak daha büyük gibi görünür. Ama ince bağırsağımız kalın bağırsağa göre daha uzun hatta insan boyunun dört katı kadardır ve dolanmadan tüm karnı kaplamıştır.

En büyük organımız ise dış görünüşümüzden de anlaşılacağı gibi deridir. Derimiz bizim tüm organlarımızı üstten örtmekle birlikte çeşitli çarpma hasarlara karşıda korumaktadır. Yapılan araştırmalara göre insan vücudunda deri ağırlığı 10-15 kg arasındadır ve insanlar bunun aksini düşünmekle birlikte karaciğerlerin daha büyük olduğunu söylemektedir. Karaciğer İki ana lobdan meydana gelmektedir. Sağ lob sol lobdan çok daha büyüktür. Bu loblar yaklaşık 100.000 küçük loblar ya da lopcuklardan meydana gelir. Fakat derimiz ağırlığı karaciğere göre daha büyüktür. Çünkü insan vücudunu sarmalayan, iç organları koruyan en önemli organ deridir.

Yorum yapın