İnsanlardan Öğrenerek Masa Düzenleyebilen Robot

Eskiden yalnızca kendilerine öğretilen komutlara göre hareket eden ve üretim bandı dışında kullanım alanı bulunmayan robotlar, günümüzde yapay zekanın desteğiyle etkileyici işlere imza atıyor. Deneme-yanılma yöntemiyle doğru kararları veren ve yaptığı işi öğrenmeye başlayan robotların insani kararlar vermeye başladığını görüyoruz. MIT tarafından geliştirilen masa düzenleyebilen robot da yapabildikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

İnsanın davranışlarını gözlemleyerek masa düzenleyebilen robot, istenen düzende masa kuruyor ve bu işlemi saniyeler içerisinde gerçekleştiriyor. Belirli bir sırada tabak, çatal ve diğer dekorasyon malzemelerini masaya yerleştiren robotun hata payının çok düşük olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 20 bin deneme yapan geliştiriciler, bu denemelerde robotun yalnızca 6 kere hata yaptığını dile getiriyor.

Doğru masa düzenini yapabilmek için denemeler yapan robot, masa üzerine yerleştirilecek eşyalarda değişiklik yapıldığında masayı düzenlemeye kaldığı yerden devam edebiliyor.. Videoda görüleceği üzere normalde masaya konulması gereken nesneyi robot algılayamazsa, bir sonraki nesneye geçerek yoluna devam ediyor. Daha sonrasında bu nesne yerine konduğunda geri dönerek bu nesneyi de masaya yerleştiriyor. Araştırmacılar robotu insanların da müdahale edebileceği bir hale getirmeyi hedefliyor. Böylece robotun hata yaptığı durumlarda insan müdahalesiyle yapılması gerekenin öğretilebileceği belirtiliyor.

Yapay zekadan güç alan robotlar artık hatalarından ders çıkarabiliyor ve deneme-yanılmayla doğruyu bulabiliyorlar. Gelecekte insanların robotları istediği gibi eğitebilmesi durumunda robotların çok daha geniş bir alanda kullanılabileceği düşünülüyor. Robotların uzun saatler boyunca çalışabilmesi ve düşük hata payına sahip olması gibi avantajlarla gelecek yıllarda birçok sektörde robotlara rastlamamız mümkün.

Yorum yapın