Instagram Etiketleri Hakkında Herşey!

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında Instagram gelir.

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’ında kendi içinde, kitlelere ulaşma yolunda kolaylık sağlayan bazı araçları vardır. Instagram etiketleri de bunlardan bazılarıdır, dört farklı etiket bulunur.

Kişi etiketi, konu etiketi, Instagram yer etiketi ve yeni olarak kullanıcılarına sunduğu ad etiketi. Eğer yaptığınız paylaşımların çok az kişiye eriştiğini düşünüyorsanız etiket kullanımını çok iyi yapamıyorsunuz demektir. Doğru etiketleme yaptığınızda, o paylaşımın sizi takip etmeyenlere de gösterildiğini ve daha çok kişiye eriştiğini fark edeceksiniz.

Not: Gönderilerinizin sizi takip etmeyenlere de gösterilebilmesi için profilinizin gizlilik ayarlarının herkese açık olması gereklidir.

Peki etiket kullanımı nasıl olmalı, etiket nasıl yapılır? Ve diğer etiket çeşitleri nedir? Bu yazımızda size bunlardan bahsedeceğiz.

Instagram ad etiketi nedir ve ad etiketi ne işe yarar?

Kullanıcılarının birbirleri ile daha kolay takipleşebilmesi için yeni bir özellik getirdi. bu özelliğin adı: kullanıcı etiketi.Canlı yayın, anket ve IG TV özelliklerinin ardından yeni gelenkullanıcı etiketi nedir, nasıl kullanılır ve ne işe yarar?

Yeni özellik olan ad etiketi, başka kullanıcıların, sizin kendiniz için oluşturduğunuz ad etiketinizi taratarak sizi takip edebileceği bir özelliktir.

Bu özelliği kullanmak için öncelikle uygulama menüsündeki ad etiketi bölümünü tıklayıp çalıştırmanız gerekiyor. bunu yaptıktan sonra dizaynını kendinizin belirleyebileceği size özel bir barkod hazırlıyor.

Kullanıcı ad etiketi sayesinde birisi sizi takip etmek istediğinde oluşturduğunuz bu barkodu ‘kullanıcı etiketi tara’ kısmını açarak okuttuğunda sizi takip etmeye başlamış olur.

Böylelikle “Senin kullanıcı adın nedir? “Senin profili bulamadım. “Senin kullanıcı adın nasıl yazılıyordu?” gibi bir durumun yaşanması da tarihe karışmış oluyor.

Instagram Etiket Nasıl Kullanılır?

Bir diğer etiket çeşidi ise yer etiketidir. Kullanıcılar maalesef uygulamanın bizlere sunduğu bütün özelliklere hakim değil. Takip ettiğiniz profillerin paylaşımlarına baktığınızda çoğunun kullanmadığı bir özelliktir yer etiketi.Doğru bir yer etiketi kullanımı tıpkı konu etiketi gibi paylaşımlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayacaktır.

Yer etiketinin ne olduğunu ve tanımını yapmak gerekirse: gönderi paylaşımı yaparken bulunduğunuz konumun enlem ve boylam olarak haritalar üzerinden gösterildiği teknik bir terimdir.

Paylaşımını yapacağınız bir fotoğrafın nerede çekildiği koordinat olarak haritalar üzerinden seçip paylaşımlarınızı yer etiketli bir şekilde yapabilirsiniz.

Instagram Yer Etiketi Nasıl Kullanılır?

Instagram yer etiketi yaptığınız paylaşımlarınızı o anda nerede olduğunuzu belirtmek için kullanılır. Çektiğiniz bir şelale resmini paylaşırken o şelalenin ismini yer etiketi olarak kullanabilirsiniz.

Böylelikle sizi takip edenler o yer etiketinin üzerine tıklayarak o konumda daha önce kimlerin bulunduğunu ve hangi resimleri paylaştıklarını görebilirler. Dolayısı ile sizi tanımayan başka kullanıcılar iseo yer etiketi sayesinde sizin orada olduğunuzu görür. Bu şekilde paylaşımlarını çok daha fazla kişiye erişmiş olur.

Eğer daha önce yer etiketi yapmadığınız paylaşımlarınız varsa, o paylaşımlarınızı düzeltme seçeneği ile sonradan fotoğrafı veya videoyu çektiğiniz yerin yer etiketini girebilirsiniz.

Instagram Etiketleri Nasıl Belirlenir?

Etiketleri belirlemek için çeşitli etiket programları vardır. Ama etiket belirlerken öncelikle paylaşımın konusunu iyi belirlemek gerekir. Paylaşımın konusu neyse ona göre etiket oluşturma yapmak gerekiyor.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, girilecek etiketlerin çok popüler etiketler olmamalıdır, bu bir tavsiyedir. Çünkü bu şekildeki etiketlemeler profile ve paylaşıma fazla bir getiri sağlamayacaktır.Popüler etiketler milyonlarca kişi tarafından kullanılmasından dolayı paylaşımınız milyonlarca görüntü arasından dikkat çekmesi zor olacaktır, bu yüzden eklenmesi gereken etiketler daha özgün ve az kullanılan olmalıdır.

Yaptığınız paylaşımları daha çok kişiye ulaştırmak isterseniz size küçük bir etiket hilesinden bahsedelim.

Etiketli bir şekilde yaptığınız paylaşımlarınızın altına yorum yazın ve bu yorumlara etiket girin, belli bir süre sonra etkileşim azaldığında o yorumunuzu silin ve yeniden etiketli bir şekilde yorum yazın.

Bu şekilde paylaşımınız eskise bile yorumlar sayesinde algoritmaya sürekli yeni paylaşım sinyali göndermiş olacaksınız.

Dolayısı ile profiliniz daha fazla kişiye erişmeye devam edecektir ve gönderilerinizin beğenileri artacaktır. Biz yinede bu etiket hilesini çok önermiyoruz, isterseniz takipçi hilesi videosuna da göz atabilirsiniz.

Instagram Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Paylaşımınız da açıklama yazılan yere # işareti ile başlayarak etiketleme yapabiliyorsunuz. yaptığınız paylaşımdaki konu neyse etiketi de ona göre girmelisiniz.

O yüzden çok fazla etiket girilmesi uygun değildir. çünkü bir resimde 30 tane konu olması çok olası değildir. Bu şekilde çok fazla etiketleme ve paylaşım konusunun haricinde bir konu hakkında etiket yapılmamalıdır.

Bunları yapan kulanıcılar instagram tarafından etiket engeli yiyebilir ve etiket sorunu yaşarsınız. konusu açılmışken etiket engeli nasıl kaldırılır? sorusuna cevap verelim.

Yorum yapın