Instagram Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Instagram, dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olma ünvanına sahiptir. Instagram fenomeni olmak aslında sanıldığı kadar da zor değil. Düzenli olarak içerik paylaşmak bu işin sırrı. Türkiye’de yaklaşık 50 milyondan fazla Instagram kullanıcısı olduğu bilinmekte bu sayı dünyada 1 milyardan fazladır. Böylesine devasa kullanıcıya sahip bir platformda birçok marka ve şirket bu uygulamaların en çok takipçisi olan kişilere reklam veriyorlar. Birçok ürün satışı yapan şirket satış hacimlerini yükseltmek, ürünlerini daha çok kişiye benimsetmek için Instagram reklam modülünü kullanıyor.

Instagram reklam modülü, kullanıcılara hiçbir şekilde maddi kazanç sağlamamaktadır tamamen gelirin şirkete gittiği bir yoldur. Büyük markalar öncelerde uygulamanın kendisine reklam verirken şimdilerde yüksek takipçili kişileri ilgi odağı haline getirmekte. Instagram fenomenleri reklamını yaptıkları ürünleri giyerek yada deneyerek takipçilerine gösteriyor. Bu durum reklam psikolojisinde sevdiğin, takip ettiğin bir kişinin o ürünü kullanıyor olması sizin o ürüne karşı algınızı olumlu yönde etkilemektedir. Büyük şirketlerin en çok istediği şey de budur.

Büyük Şirketler Fenomenlere Ne Kadar Ödüyor

Fenomenler ne kadar kazanıyor? Instagram fenomenleri takipçi sayılarına oranla farklı miktarlar kazanmaktadır. Bu kazanç faktörünü reklam veren firmalar, tanıtımını yaptığı ürünler ve fenomenin kitlesi belirlemektedir. Şirketler bu durumlarda çoğu zaman kişilere doğrudan iletişime geçmezler fenomenler belirli ajanslara bağlıdır. O ajanslara ulaşan markalara ajans yönetimi o reklam için en uygun sosyal medya fenomenini önerir. 100 bin takipçisi olan bir sayfayı baz alırsak bir reklam başına 150 ile 250 TL arasında ücret almaktadır. Bu ücret hesabın aktifliğine göre artıp azalabilir.

2021 yılının ilk çeyreğinde ise 1 milyon takipçili bir fenomen hesabını baz alırsak 1 gönderi paylaşımına yaklaşık 7-9 bin TL, 1 hikaye paylaşımına ise 3-5 bin TL aldığı bilinmektedir. Bu tutarlar gerçekten dudak uçuklatan değerler ancak bu fiyatlar çoğu zaman ortalamanın bile altında kalacak tutarlar. Sosyal medyada fenomen olmak için samimi olmak, farklı biriymiş gibi rol yapmamak çok önemli. Sürekli aktif bir şekilde kullanırsanız bir gün sizde sosyal medyada fenomen olup bu tutarları kazanabilirsiniz.

Yorum yapın