Instagram Hesabı Dondurma Veya Kalıcı Olarak Silme

Sosyal ağ denilince akla ilk gelen platform elbette İnstagram oluyor. Dünya üzerinde en fazla kullanıcıya sahip bir sosyal ağdır. Yediden yetmişe hepimizin en az bir tane İnstagram hesabı vardır. Bu sayı genç nesilde daha çok oluyor çünkü sahte hesapları da oluyor genel de. Bu site de her gün milyonlarca hikâye ve post paylaşımı yapılıyor bunlar beğeniliyor, yorumlar yapılıyor ve insanlar mesajlaşıyor. Genellikle bağımlılık yapan bir sitedir.

Hiç sebepsizce saatlerce ana sayfa da boş gezebilirsiniz ve sebebini kendiniz de bilmezsiniz. Bundan artık sıkıldıysanız ve tüm vaktinizi bu şekilde harcamak istemiyorsanız ve ben başka ilgi alanlarıyla uğraşmak istiyorum bu kalabalıktan sıkıldım diyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle karar vermelisiniz hesabınızı bir süreliğine dondurmak ve kafa dinlemek mi istiyorsunuz yoksa ben artık bu hesabı da bu uygulamayı da hiç kullanmak istemiyorum istesem bile yeni hesap açmak istiyorum mu diyorsunuz. Çünkü bunlar için ayrı ayrı işlemler gerekiyor. O halde bunların nasıl yapılacağını ayrı ayrı olarak açıklayalım.

Bir süreliğine İnstagram hesabını dondurmak ve kendinize vakit ayırmak istiyorsanız bu işlem tam size göre. Öncelikle https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ bu linke tıklamanız gerekiyor sonrasında sizden İnstagram hesabınıza girmenizi isteyecektir.

Hesabınızın Şifresini ve kullanıcı adını mutlaka bilmeniz gerekiyor aksi takdir de bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Sonrasında karşınıza bir sayfa çıkacak ve orada hesabınızı dondurma sebebi yazan yere tıklayın size seçenekler sunacaktır. Bu seçenekler ara vermek istiyorum veya hesabım çalındı gibi seçeneklerdir. Size uygun olan seçeneği işaretleyebilirsiniz veya bu seçeneklerden hiçbirini işaretlemek istemiyorsanız diğer seçeneğini işaretleyip bir altta çıkacak boşluğa İnstagram hesabınızı dondurma sebeplerinizi yazabilirsiniz.

Sonrasın da sizden tekrardan İnstagram şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi de yazdıktan sonra tüm işlemler tamamdır. Fakat İnstagram’ınızı dondururken bilmeniz gereken birkaç husus var. Bunlardan biri hesabınızı sadece hafta da bir kere kapatabilirsiniz. Yani kapattınız ve hemen ertesi günü bir şeye bakmak için tekrar açarsanız bir sonraki kapatma işleminizi ancak bir hafta sonra gerçekleştirebilirsiniz ve o süre zarfında İnstagram hesabınız aktif olur.

Bir diğer konu ise İnstagram hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini mutlaka bir yere not edin çünkü uzun süreliğine kapatıyorsanız kullanıcı adınızı veya şifrenizi unutursanız tekrar hesabınızı açamazsınız. Özellikle kullanıcı adınıza İnstagram hesabınız kapalı olduğu için başka hesaplardan bakamayacağınız için bulamazsınız ve bulamayınca da hesabınıza ulaşamazsınız.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Silme

Şimdi de instagram hesabınızı çeşitli sebeplerden tamamen silmek ve bu hesabın bir daha kullanıma açılmasını istemiyorsanız neler yapmanız gerektiğini açıklayalım. Fakat öncelikle bu konu da birkaç tavsiye de bulunmalıyız. Örneğin önemli fotoğraflarınız varsa onların bir kopyalarını almalısınız veya önemli yazışmalar mevcutsa onların da kopyalarını almanız gerekebilir çünkü instagram hesabını kalıcı olarak silme durumunda sonrasında bir daha sildiğiniz hesaba ulaşmanız mümkün değildir. Şimdi yapmanız gereken işlemlere geçelim;

İlk olarak https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bu linke tıklayınız. Link güvenilir ve İnstagram’ın kendi resmi linkidir bu konuda bir şüpheniz olmasın. Sonrasında İnstagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek silmek istediğiniz İnstagram hesabına giriş yapacaksınız. Sonrasında size İnstagram hesabınızı neden silmek istediğiniz sorulacak o soruya tıklayınca karşınıza hali hazırda bulunan seçenekler gelecektir.

Örneğin hesabım çalındı, İnstagram hesabım başkasının eline geçti veya hesabım kötü amaçlı kullanılıyor gibi maddeler sıralanacak. Dilerseniz bu seçeneklerden birini işaretleyebilir veya diğer seçeneğine tıklayarak alt satırdan çıkacak boşluğa İnstagram hesabınızı silme sebeplerinizi yazabilirsiniz. Sonrasında sizden şifre isteyecekler silmek istediğiniz İnstagram hesabınızın şifresini doğru şekilde girmelisiniz.

Bu işlemleri bilgisayar veya mobil üzerinden yapabilirsiniz fakat mobil üzerinden yaparken bir sorunla karşılaşırsanız hesabınızı kapatmanın bir yolu daha var. İnstagram hesabınızın ayarlar kısmından yardım- yardım merkezi ve son olarak hesap işlemleri kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın