Instagram Shop’a Ürün Nasıl Yüklenir?

Instagram, gün geçtikçe kendisine yeni özellikler ekleyerek milyonlarca aktif kullanıcısına birçok deneyimler sunmayı başarmaktadır. Alışveriş özelliği ile, Türkiye’de olduğu gibi tüm Türkiye’de de büyük bir ilgi gördü. Instagram Shop, orta ve küçük ölçekli markalardan, bütün kurumsal markalara kadar siteleri e-ticaret platform ağlarına yönlendirme imkanı sunmaktadır. Bu özellik ise sosyal ağın ilgi ve özellik bakımından en sevilenlerinden biri oldu.

Fakat Instagram Shop veya Instagram Alışveriş’ine yeni başladıysanız ve Alışveriş talebini iletmeyi, nasıl ürün eklenileceğini bilmiyorsanız Instagram Shop’a ürün nasıl yüklenmektedir sorularını merak edebilirsiniz. Instagram gönderilerinize online satış kanalınızı yönlendirerek, Instagram Shop’a ürünün nasıl yükleneceği sorularının cevabını anlattık.

Alışveriş özelliğini hesabınızda uygulamak istiyorsanız, bu işlemin ilk adımlarından biri alışveriş özelliğinin açılmasıdır. Bundan dolayı Instagram Shop’a alışveriş için başvurulması gerekmektedir. Türkiye içerisinde kullanılmakta olan Instagram Shop’ta alışveriş işlemini aktifleştirmek için aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmesi önemlidir:

  • Instagram hesabı kesinlikle bir işletme profili olmalıdır. Bu nedenle kişisel hesap profilindeyseniz, profili işletme hesabına çevirmeniz gerekmektedir. Bütün işletme hesaplarının Facebook sayfa bulunması lazımdır, aktif bir şekilde kullanılmasa bile Facebook sayfası açılmalı ve işlemin yapılacağı hesap ile ilişkilendirilmelidir.
  • Bir sonraki adım ise, Facebook ürün kataloğunu kullanarak hesabınızı bağlamalısınız. Alternatif bir seçenek olarak, Facebook Business Manager seçeneğinin kullanarak da katalog oluşturabilirsiniz.
  • Bu işlemlerin hemen ardından, hesap incelenmeye alınacaktır. Yapılması gereken koşulların yerine getirildiği takdirde onay verilecektir. Bu işlemin hemen ardından Instagram’da alışveriş yapabilme başvurunuz onaylandığında, sırada ürün ekleme veya ürün etiketleme kısmı bulunmaktadır.

Instagram’da Ürünleri Gönderi Ve Hikayelere Ekleme

Başvurunuz onaylandıktan hemen sonra, ürünlerinizi Instagram üzerinden satışa sunabilmektesiniz. Bu işlem için ilk olarak Instagram giriş sayfasında işletme hesabınızı girerek açılım sağlayın. Profilde bulunan üç nokta işaretine tıkladıktan sonra karşınıza işletme ayarları içerisinde ” Alışveriş ” kısmı çıkacaktır. Devam işlemini uyguladıktan sonra, Instagram üzerinde kullanacağınız kataloğu seçin. Instagram üzerinde alışveriş kataloğu oluşturmanız gerekmektedir.

Seçim işleminde sonra bitti işaretine dokunmalısınız. Bundan sonra Instagram Shop’ta ürünlerinizi yükleyebilirsiniz.

Yorum yapın