Instagram Stories İle Fotoğraflarını Hikayeleştir

Snapchat kullanıcılarının aşina oldukları bir özellikti sayfaya hikâyeler eklemek. Instagram her ne kadar Snapchat’ten bu fikri çalmış gibi görünse de şimdilik Snapchat’te olup Instagram Stories’de olmayan ancak Instagram Stories ile Snapchat kullanıcılarının sahip olmadığı daha başka özellikler de mevcut. Dilerseniz Instagram Stories nedir? Nasıl kullanılır? Bakalım.

Her ne kadar kısıtlama gibi görünse de, Twitter ilk zamanlar sadece 160 karakter ile derdini anlatmanın insanların yaratıcılığına katkısı olacağını düşünerek yola çıkmıştı ve pek çok kişi de karakter sınırlaması olmadan derdini anlatabileceği blog sayfaları yerine twitter’da 160 karaktere sıkıştırılmış anlatımları tercih ettiler. Gerçi sonraları bu mantığın üzerinden çok sular aktı ancak yine de bir kere keşfedilmiş olan kısıtlanma fikrinin yaratıcılığa katkısı görülmüş oldu. İşte bu faydadan yararlanılarak ortaya çıkmış gibi duran bu Hikâyeler (Stories) fikri de bu açıdan benzer, zira paylaştığınız hikâyeler sadece 24 saatliğine geçerli.

Siz Instagram üzerinden hikâyenizi paylaştığınızda dileyen kullanıcılar bu hikâyelerinize kendi yorumlarını ekleyebiliyorlar. Burada yorum eklenip eklenemeyeceği seçeneği tamamen size kalmış. Paylaşımınızın kimler tarafından görüldüğüne bakma şansınız var, ya da kimlerin görmesini istiyorsanız bu konudaki yönetim de tamamen size ait.

Peki Stories’de Kendi Hikayemizi Nasıl Paylaşıyoruz?

Öncelikle bu özellik henüz yeni olduğundan eğer uygulamanızı güncellemediyseniz ilk olarak bu güncelleme işlemi gerçekleştirmeniz gerek. Sonrasında uygulamayı açın ve sol atta bulunan ev simgesine dokunun ve paylaşmak istediğiniz fotoğrafı çekin. Sıra geldi bu fotoğrafı hikayeleştirmeye. Bir hikâyede ne vardır elbette hikayenin bir olay örgüsü. Tabi ki sizin hikâyeleriniz için illa bir olay örgüsü ya da anlatım yapmanıza ihtiyacınız yok. Hatta hiçbir şey yazmadan sadece karalama yaparak bile hikâyenizi işleyebilirsiniz. Kalem seçeneklerinden yüzlerce kalem çeşidi ve rengini seçerek istediğiniz oynamayı yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde “Bitti”‘yi tıklayın ve yukarı ok tuşu ile işleminizi tamamlayın.

Daha sonrası için üç nokta simgesi ile değişiklik yapmak ya da silmek istediğinizde istediğiniz eylemi gerçekleştirmeniz mümkün.

Yorum yapın