Instagram Türkiye Ofisi Var Mı, Nerede?

Dünya’da ve Türkiye’de kendinden başarılı bir şekilde söz ettirmeyi başarabilen Instagram, hem Dünya’nın hem de Türkiye’nin en çok kullanılan uygulamaları arasında ilk sırada yer alıyor. Aktif olarak milyonlarca insanın zaman geçirdiği bu uygulama zaman zaman farklı şehirlerde ve ülkelerde ofisler açarak servis ağlarını genişletiyor, geliştiriyor. Peki Instagram, Türkiye’de bir ofise sahip mi? Instagram’ın Türkiye ofisi var mı? Eğer varsa bu ofis nerede? Konumu nedir? Detayları ile sizlere şimdi yardımcı olacağız.

Türkiye’nin en büyük ve en etkili sosyal medya uygulaması olan Instagram bilindiği üzere Facebook çatısı altında insanlara hizmet veriyor. Instagram’ın şuanda Türkiye’deki kullanıcı sayısı neredeyse 50 milyonun yakınında. Yani neredeyse 50 milyon indirime sahip olan Instagram açık ara diğer ülkelere göre Türkiye’de çok fazla kullanılıyor.

Bir çeşit eğlence ağı olan Instagram ise Türkiye’de henüz bir ofise sahip değil. Fakat bu açmayacağı anlamına gelmiyor. Hatta bu konu da kendileri çok yakın bir zaman içerisinde açıklama yaparak; ”bizler Instagram servisleri için Türkiye’de bir ofis açmak istiyoruz ama bunun tarihi ne olur, bilmiyoruz” gibisinden resmi bir açıklama yaparak umut ışığı yaktılar.

Instagram’ın bu şekilde karar vermesinin nedeni ise mecliste alınan ve kabul edilen yasalar. Bildiğiniz üzere Instagram dahil diğer bir çok sosyal medya uygulamasının Türkiye’de veri merkezi bulunmuyor. Bu veri merkezinin açmaları içinde Türkiye Cumhuriyeti çağrıda bulunuyor ve bu sosyal medya uygulamalarının bir an önce Türkiye’de veri merkezinin açılmasını istiyor.

Haklı olarak bu şekilde bir serzenişte bulunan ülkemiz daha öncesinde Instagram ve diğer platformların hepsine ceza uygulayarak 40 milyon TL cezalandırmıştı. Bu cezaların ardı arkası kesilmeyince de Instagram bir açıklama yaparak kısa süre içerisinde veri merkezini, ofisini açacağını duyurdu. Önümüzdeki günlerde açılmasını beklediğimiz veri merkezinin nerede olacağı şu anda kimse tarafından kestirilemiyor. Fakat açılırsa bu veri merkezinin ofisi İstanbul’da olacağı kesin. İstanbul’un şişli merkezine doğru, o taraflarda bir ofis olacağı şimdilik tahmin ediliyor fakat durum neyi gösterir bilinmemekte.

Yorum yapın