Instagram’a Şarkı Sözleri Özelliği Nedir?

Instagram’ın yalnızca fotoğraf paylaşmak üzerine bir platform olduğu dönemi hatırlıyor musunuz? Yalnız değilsiniz, çünkü biz de o dönemi hatırlamakta zorluk çekiyoruz. Her yeni eklenen özellikle birlikte varoluş amacından uzaklaşmayı sürdüren Instagram, yeni bir özellikle daha karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Daha önce hikayelere şarkı ekleme özelliğini kullanıma sunan Instagram, şimdi de bu şarkıların sözlerini gösteren bir yenilik için kolları sıvıyor.

Instagram Platformunda Müzik Paylaşımlarını Daha Sık Görebiliriz

Henüz kimsenin kullanamadığı bu özellik, keşfedilmemiş yenilikleri ortaya çıkarmasıyla tanınan Jane Manchun Wong tarafından bulundu. Instagram‘ın müzik desteğinin yeni bir uzantısı olarak karşımıza çıkan özellik, çalan şarkının sözlerinin ekranda akmasını sağlıyor. Apple’ın Clips uygulamasını kullandıysanız bu özellik tanıdık gelecektir. Clips uygulamasında da konuşulanlar anında yazıya çevriliyor ve ekranda gösteriliyordu. Instagram’dakinin farkı ise yalnızca çalınan müziklerin sözlerinin görünüyor olması.

Sorun şu ki Instagram’ın müzik özelliği şu anda Türkiye’de kullanılamıyor. Çok uzun bir süre öncesinde kullanıma sunulan bu özelliğin neden ülkemizde kullanılamadığı henüz bilinmese de bunun telif haklarıyla ilgili bir konu olduğu düşünülüyor. Müzik sözlerinin ne zaman Instagram’da kullanılabilir hale geleceği henüz bilinmiyor. Fakat bu özellik gelse bile Türkiye’deki Instagram kullanıcıları ancak yabancıların hikayelerindeki sözleri görmekle yetinecek gibi görünüyor. Tabii müzik özelliğinin ülkemizde tamamen kullanılamaması nedeniyle müzik sözlerinin de ülkemiz kullanıcıları tarafından görüntülenememesi ihtimali bulunuyor. Ülkemizde bu özelliğin nasıl görüneceğini ve kullanılıp kullanılamayacağını öğrenebilmemiz için müzik sözleri güncellemesinin gelmesini beklememiz gerekiyor. Özelliğin nasıl çalıştığını gösteren videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Son zamanlarda kullanıcılarının birçoğunu kaybeden Snapchat, rekabette yeniden eskisi gibi güçlü bir konuma gelmek istiyor. Instagram ise yeni özelliklerle birlikte kullanıcı kitlesini geliştirmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

Instagram is working on Lyrics Stickers pic.twitter.com/DWF1xUZBPX

– Jane Manchun Wong (@wongmjane) April 19, 2019

Yorum yapın