Instagram’da Butik Açmak, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Instagram butikleri son dönemlerde oldukça popülerdirler. Üstelik bu popülerliklerinin uzun yıllar süreceği düşünülmektedir. Herkes bir Instagram butiği açma şansına sahip olabilir ama satış yapma becerisine sahip olamaz. Eğer amacınız Instagram’da butik açmak ve satış yapmak ise aşağıdaki önerileri gözden geçirmelisiniz.

Instagram’da Butik Açmak: Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram’da butik açtıktan sonra sattığınız veya tanıtımını yaptığınız ürünlere yönelik çok farklı yorumlar gelebilecektir. Bu yorumların belirli kısmı rakipleriniz veya rakiplerinizin sahte hesaplarından olacaktır. Instagram profilinizde yapılan tüm yorumlara cevap vermek iyi bir fikir olabilir. Ancak bu yorumlara cevap verirken asla agresif olmamalısınız.

Instagram’da butik açıp satış yapmaya başladıktan sonra insanlarla iletişime ekstra önem vermelisiniz. İletişim olmadığı sürece açtığınız butikten kazanç elde etmeniz çok kolay olmayacaktır. İnsanlara ne kadar iyi davranırsanız satış yapma şansınız bir o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle en sinir bozucu yoruma bile iyi niyetle karşılık vermelisiniz.

Instagram profillerinde etkileşim oldukça önemli olsa bile aşırıya kaçmamak için çaba göstermelisiniz. Mağazanıza ait sayfadan çok sık paylaşım yapmamalısınız. Çok sık paylaşım yapmanız durumunda takipçi kaybedeceğinizi bilmelisiniz. Mağaza profilinde yapacağınız paylaşımları iyi düşünmelisiniz çünkü insanların ilgisini çekmenin en kolay yolu bu paylaşımlardır.

Instagram’da Butik Açmak: Yapmanız Gerekenler

Instagram mağaza sayfanızı açtıktan sonra her zaman potansiyel müşterileriniz ile etkileşim kurmayı düşünmelisiniz. Bu konuda sosyal medya eğitimi almayı dahi düşünebilirsiniz. Instagram profilinizde insanlarla etkileşim kuramazsanız ürünlerinizi tanıtma fırsatını elinizden kaçırmış olursunuz.

Instagram butik sayfanız üzerinden insanlarla etkileşim kurarken her zaman kişisel seviyede bağlantı kurmaya özen göstermelisiniz. Onlara değer verdiğinizi göstermelisiniz. Potansiyel müşterilerinizi memnun etmeniz durumunda onları müşterilere dönüştürebilirsiniz. Böylece onların mağazanızdan satın alım gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Instagram’da yer alan butik sayfalarının en önemli yanı takipçilerin arka plandaki çalışmaları görme konusunda aşırı heyecanlı olmalıdır. Potansiyel müşterilerinize her zaman olmasa bile zaman zaman arka planda neler yaptığınızı göstermelisiniz. Kargoya verilen ürünler, çalışanlarla geçirilen eğlenceli dakikalar, ürün ve tasarım toplantıları gibi durumlardan çeşitli kesitler paylaşmayı düşünmelisiniz.

Instagram butik sayfanızda başarılı olmak istiyorsanız müşteriniz olmuş kişileri sadık müşterilere dönüştürmelisiniz. Sadık müşteriler markanızı her türlü koşulda savunacak ve sürekli sizden alışveriş yapmayı düşünecek kişilerdir. Bu kişiler yeri geldiğinde sizin için marka elçisi yeri geldiğinde ise marka avukatı olabileceklerdir. Onları memnun etmeli ve onlarla etkileşimi en üst seviyede tutmalısınız.

Instagram’da Butik Açmak: Kaliteli Fotoğraflar Kullanmalısınız

Butik mağazanızda satış yapabilmek için gerçekten kaliteli fotoğraflara ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Ürünlerinizi göstermek için ürünleriniz ile uyumlu olacak doğru modellerle çalışma yoluna gitmelisiniz. Aynı zamanda fotoğraf çekiminde uyumlu çevre konusuna son derece dikkat etmelisiniz.

Örneğin, sportif bir şeyler satmayı düşünüyorsan spor salonunda veya sporla ilgili mekanlarda fotoğraf çekimi yapmalısınız. Daha farklı bir butik anlayışınız olacaksa yine buna uygun şekilde fotoğraf çekimi gerçekleştirmelisiniz. Ürünlerinizi tanıtmak için her zaman görselliği ön planda tutmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Instagram’da Butik Açmak: Doğru Hashtag Kullanmalısınız

Sektörünüzde veya hedef pazarınızda olan kullanıcıların ilgi göstereceği hashtag çeşitleri kullanmalısınız. Bunları kullanırken hitap ettiğiniz hedef kitlenin demografik bilgilerini es geçmemelisiniz. Çeşitli pazarlama araçlarından yararlanarak bu demografik bilgiler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Instagram’ın sahip olduğu ücretsiz analiz aracından faydalanarak hedef kitlenizi araştırmaya başlayabilirsiniz. Daha profesyonel adımlar atmak istiyorsanız farklı pazarlama araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Fakat başlangıç için Instagram’ın kendi analiz aracı yeterlidir. Buna ek olarak popüler olan hashtag ifadelerini bulabilmek için pazarlama sektöründeki farklı araçları kullanmayı düşünmelisiniz.

Instagram’da Satış Yapmak: Doğru Başlıkları Kullanmalısınız

Instagram butik hesabınızdan en kaliteli görselleri paylaşsanız dahi harekete geçirici mesajlar olmadan onların etkili olmasını beklememelisiniz. Fotoğrafları tanıtırken en etkili kelimeleri kullanmalısınız. Bununla birlikte arkadaşlarınızı etiketleyerek gönderinin etkileşim düzeyini yükseltmeye çalışmalısınız. Bu sayede yaptığınız paylaşımın organik olarak daha fazla erişime sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru başlıkları kullanmak için bulunduğunuz sektördeki terimleri iyi kullanmanız gerekmektedir. Belki kendi oluşturduğunuz cümle veya tanıtım kalıplarıyla yola çıkmayı düşünebilirsiniz. Bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız sizin için en doğru seçenek bu olacaktır. Fakat bu konuda iyi değilseniz farklı markalardan veya rakiplerinizden ilham almaya çalışabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapmak: Video İçerikleri Kullanmalısınız

Fotoğraflar zengin medya ögeleri olarak sizi bir yere kadar götüreceklerdir. Bunun haricinde video oluşturma ve paylaşma stratejiniz olmalıdır. Instagram canlı yayını ve Instagram hikayeleri gibi olanaklardan faydalanmanın yolunu bulmalısınız. Instagram’da başarılı olmak istiyorsanız her zaman sizi takip eden kişilerle etkileşimi ön planda tutmalısınız.

Video içerik oluşturmak son derece zahmetli olsa bile diğer tüm içerik türlerinden daha fazla sevilmektedir. Özellikle söz konusu yer Instagram olduğunda videolar her şeyden daha önemli olabilmektedir. Video içerik oluşturmayı ve onun viral olarak yayılmasını sağlamayı istiyorsanız bu konuda çeşitli eğitimler alabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapmak: Yarışma Düzenlemelisiniz

Instagram’da butik açıp başarılı olmak istiyorsanız mağazanızın bilinirliğini en düzeye çıkarmanın yollarını bulmalısınız. Bunun için tercih etmeniz gereken en önemli yöntem ürünleriniz için heyecan durumu oluşturacak yarışmalar düzenlemektir. Yapacağınız yarışmalar, çekilişler ve kazananlara gönderilen ödüllerle marka bilinirliğini yükseltmeyi başarabilirsiniz.

Yarışmalarda vereceğiniz ödüller koleksiyonunuz en önemli parçalarından birisi olursa onun daha fazla ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda en değerli parçalar bu tür yarışmalar için uygun olmayabilir. Ekibinizle veya çalışma arkadaşlarınızla nelerin çekilişlerde kullanılması gerektiğini kararlaştırmalısınız. Bunun için aylık veya haftalık toplantılar düzenleyerek çalışmalarınızı planlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Instagram’da Butik Açmak: Öncülere Ulaşmalısınız

Instagram’da butik açtıktan sonra pazarlama çalışmanız kapsamında sektörünüzdeki öncü kişilere ulaşıp markanızı tanıtmanın yollarını aramalısınız. Sektörünüzde çok bilinen kişiler sizden bu konuda çok fazla para talep edebileceklerdir. Bunun için önce mikro öncülere ulaşarak onlarla çalışmalısınız. Markanız büyüdükçe yaptığınız bu pazarlama çalışmasının faydasını göreceksiniz.

Öncülerle çalışmak için bütçeniz yoksa bu durumda onlara satıştan pay vermeyi teklif edebilirsiniz. İnsanlar yapacakları satışlar karşılığında pay alacakları için ürünlerinizi tanıtıp satmaya çalışacaklardır. Özellikle yeni bir ürün koleksiyonunuzu tanıtmaya hazırlanıyorsanız bu komisyonlu çalışma yöntemini uygulamaya koymalısınız.

Instagram’da Satış Yapmak: Öncü Olmalısınız

Instagram’da açtığınız butik mağazasıyla başarıya ulaşmak istiyorsanız kendi sektörünüzde uzman birisi olmalısınız. Bir blog açarak uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz. Ardından sektörünüzde gerçekleştirilen yerel etkinliklere katılabilirsiniz. Daha sonra zamanınızı daha büyük organizasyonlara ayırabilirsiniz. Yapacağınız tüm bu çalışmalar sahip olduğunuz markanın bilinirliğini yükseltecek ve size çeşitli fırsatlar sunacaktır.

Yorum yapın