Instagram’da Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekmektedir?

Instagram, büyük bir sosyal medya platformu olarak reklam sektöründe çok önemli bir yere sahiptir. Dünya genelinde bulunan reklam pazarlarında, Google ve Facebook reklam içerikleri postanın büyük bir dilimini almaktadır. Facebook reklamları içerisinden yer alan Instagram’ın da payı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Instagram’ın dünya üzerinde aktif kullanıcı sayısı da çok yüksek bir yere sahip olmak ile beraber gün geçtikçe bu sayı artmaya da devam etmektedir. Uygulamanın aktif kullanıcıları, gün içerisinde yaklaşık birkaç saat zamanını uygulamada vakit geçirerek harcamaktadır. Bu da işletmelerin ve markaların Instagram sosyal medya platformuna olan ilgilerinin her gün daha da çok artmasına sebep olmaktadır. Peki akıllara gelen soru Instagram’da para kazanabilmek için kaç takipçi gerekmektedir. Aslında bu sorunun tam olarak bir cevabı bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak 2 ile 3 bin takipçi sayısı bulunan bir hesap eğer ki çok sıkı bir kitleye sahip ise ayda 1000 TL kazanabilmektedir. Fakat yüksek takipçi sayısı bulunduran hesapların gelirleri ise daha farklı olmaktadır.

Instagram’da 1 Milyon Takipçisi Olan Ne Kadar Kazanmaktadır?

Instagram’ da 1 milyon takipçisi olan kişinin ne kadar kazandığını merak etmekte iseniz, bu sorunun cevabı hesapların kullanım modellerine göre değişmektedir. Aşağıda anlatacağımız bir Instagram hesabının ay içerisindeki ortalama kazancına bakalım;

  • 1 milyon takipçili bir Instagram profili doğrudan reklamlar ile gelir elde ediyorsa, hikaye+gönderi paylaşımı başına yaklaşık 1000 TL para almaktadır. Yani her gün reklam işi alan milyon sayılık takipçili hesaplar, ayda 30 bin TL kazanabilmektedir.
  • Çekiliş kampanyaları düzenleyerek takipçi satmakta olan 1 milyon takipçili hesaplar, çekiliş başına yaklaşık 5 bin TL kazanmaktadır. Haftada bir çekiliş yapılması halinde ayda 20 bin TL gibi rakamları kazanması olasıdır.
  • Son olarak ise, ürün satışı yapılan 1 milyon takipçili hesabın gelir aralığı değişkenlik göstermektedir. Ürün başı 100 TL karı bulunan bir hesap, gün içerisinde en az 5 ürün satışı yaptığından aylık ortalama 15 bin TL kazanmaktadır.

Bu örneklerden de görüldüğü gibi aylık kazanılan para sorusunun cevabı, kullanılan hesap modüllerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu işte dikkat edilmesi gereken en önemli konu Instagram üzerinden para kazanılırken yasal işlemlere ve vergilere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın