Instagram’dan Yeni Bir Bağış Toplama Özelliği

Uygulama geliştirici Alessandro Paluzzi, yakın vakitte Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Instagram’ın ana sayfa ve haber kaynağı üzerinden bağış toplama kampanyaları yapmayı mümkün kılacak bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu.

Paluzzi tarafından paylaşılan görsellerdeYeni Gönderi” arayüzü gözüküyor. Bu arayüzde “İnsanları etiketle”, “pozisyon ekle” üzere standart hale gelmiş, bildiğimiz özellikler bulunuyor. Ayrıyeten gönderilerimizi öteki platformlara da yollayabiliyoruz.

Instagram’da bağış toplama özelliği gönderilere geliyor

Olağanda Instagram’ın bağış toplama özelliği var. Her ülkeye açık olmasa da bu özellik, firmanın repertuvarında bulunuyor. Hatta yaşadığımız koronavirüs pandemisi nedeniyle çıkışı hızlandırılan özellik hayli sık kullanılıyor.

STK’lar, kâr maksadı gütmeyen kuruluşlar, ünlüler ve influencerlar, bu özelliği pandemi başladığında küçük ve orta uzunluk işletmelere takviye vermek, pandemiyle ön saflarda çaba eden şahıslar için dayanak toplamak üzere maksatlarla kullanmıştı. Lakin bu özellik “öyküler” kısmında kullanılabiliyordu.

Yeni özellik ise direkt yardım toplama hedefli gönderilerin paylaşılabilmesine imkan sağlıyor. Bu değişikliğin nedeni ise kampanyaların daha fazla beşere erişebilmesini mümkün hale getirmek olarak gösteriliyor. Öte yandan Instagram, bu değişiklikle gerçek manada ekonomik bir habitata dönüşme yolunda da ilerlemiş oluyor.

Ticaret Instagram’a taşındı

Instagram hem KOBİ düzeyindeki hem de büyük şirketler için epey değerli bir vitrin haline gelmeyi başardı. Bilhassa sokağa çıkma yasaklarından ve ticari yavaşlamadan ziyan gören firmalar Instragram ve başka toplumsal medya mecralarından ayaklarının üzerine kalkmaya çalışıyordu. Instagram da hem pazarlama araçları hem de yeni şirket özellikleriyle onlara dayanak veriyordu.

Yeni bağış kampanyası modelinin de takviyesiyle birlikte Instagram, daha da faal bir pazar yeri haline gelecek ve daha geniş bir ekonomik döngü yaratmayı başaracak. Bu özelliğin herkesi keyifli edebileceğini söylemek mümkün.

Yorum yapın