İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Yapılır? Hangi Bölgelere Uygulanır ve Oluşan Ağrı Nasıl Azaltılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Şeker hastalarının kullanmakta olduğu yardımcı ve düzenleyici maddelerden biri de takviye insülindir. İnsülin kan şekerinin seviyesini dengede tutar. Ancak bu işlemin en doğru şekilde uygulanması gerekir. Doğru bir enjeksiyon işlemi yapılsın ki vücut insülinin en doğru şekilde kullansın. Peki insülin enjeksiyonu nasıl yapılır? Hangi bölgelere uygulanır ve oluşan ağrı nasıl azaltılır?

İnsülin enjeksiyonu mümkün olduğunca derine yapılmalıdır. Doğru bir kullanım şekli olan 45 derecelik açı ile iğnenin tutulması ve batırılması gerekir. Deri altına enjeksiyon yapmak her zaman için doğru adım olacaktır. Kas içine yapılan enjeksiyonlar hemen emileceği için kaslarda ağrıya neden olmaktadır. Doğru olan ve standart ölçülere sahip olan insülin enjektörleri genelde 12.7mm’lik bir iğneye sahiptir. Bununla birlikte kullanılan insülin kalemlerindeki iğneler 8mm’lik boyuta sahiptir.

İnsülin enjeksiyonu küçük yaştaki çocuklara yapılırken iğne 45 derecelik bir açı doğrultusunda batırılmalıdır. Ergenlik dönemlerindeki gençler ise kısa iğneler idealdir. Bu kısa iğneler 90 derecelik bir açı ile batırıldığında en doğru işlevi görmektedir.

Bir hemşire gözetmenliği altında diyabet iğnelerini uygulamalı olarak kullanmayı öğrenmelisiniz. İnsülin enjekte işlemi her gün aynı saatlerde geçekleşmelidir. Bu nedenle her zaman yanınızda size iğne atacak birileri olmayabilir. Bu sebepten dolayı insülin enjekte işlemini kendiniz yapmalısınız. Mutlaka öğrenmenizde fayda vardır.

İnsülin enjeksiyonu her defasında mutlaka farklı bölgelere yapılmalıdır. Dönüşümlü olarak bir gün karnınızın yukarısına bir gün alt tarafına bir gün yan tarafına yapabilir ve tekrardan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek yağ hücrelerinden kurtulmuş olursunuz. Sürekli aynı bölgeye uygulanan insülin yağ dokularını eritir ve bölgede kızarıklık, acı ve yanma gibi durumlar gerçekleşebilir.

Kas içine doğru yapılan insülinlerden kaçınmalısınız. Bunun nedeni ise, kas içine yapılan insülin hemen emileceği için etkisi daha kısa sürecektir. Bu nedenle kas içine değil de derinizin altına yapmanızda fayda vardır. Bu işlem için uygulamayı yapacağınız bölgeyi iki parmağınız ile kavrayıp kıvırabilir ve oraya işlemi uygulayabilirsiniz. Bu sayede en doğru etkiyi yapmış olursunuz.

İnsülin enjekte edeceğiniz bölgeyi önceden temizlemeniz gerekir. Temiz bir sabunlu su ile temizlediğiniz bölgeye uygulama yapmak daha sağlıklı olacaktır. Bu temizlik için alkol kullanmaktan kaçının. İğnenin girdiği yerden içeriye alkol sızabilir ve bu da ağrıya sebep olabilir.

İğneyi batırdıktan sonra 5-6 saniye kadar içeride tutun. İnsülinin emildiğinden emin olmak için bu süre zarfını es geçmemelisiniz. Emildiğinden emin olunca iğneyi çekebilirsiniz.

Oluşan Ağrı Nasıl Azaltılır?

İnsülin genel olarak dolaplarda saklanır. Dolaptan insülinin çıkarır çıkarmaz uygulamanız ağrı hissetmenize neden olabilir. Bunun için dolaptan çıkan insülini oda sıcaklığında biraz bekletmelisiniz.

İnsülini uygulamadan önce mutlaka uygulama yapılacak bölgeyi temizleyin. Temizlememeniz ya da temizliğinde alkol kullanmanız ağrı hissetmenize neden olabilir.

Enjeksiyon iğnesini hızlıca batırmamalısınız. Yavaş ve sakin bir şekilde uygulamalı, elinizi çok fazla kıpırdatmamalısınız.

Aynı iğne ucu en fazla 2 defa kullanılabilir. 3. defa kullanılan iğneler sizlere ağrı verebilir.

İnsülin enjeksiyonu yaparken kaslarınızı fazla hareket ettirmemeniz ağrı çekmemeniz için gereklidir.

Yorum yapın