Internet Explorer 9 Nasıl Olacak?

Internet Explorer 9 bir çok yeni özellik ile birlikte gelecek. Microsoft geçtiğimiz mart ayında yapılan mix10 konferansında web geliştiricilere IE9’un teknik özellikleri hakkında bir sunum yapmıştı. Yine bu sunumla yapılan bir başka duyuruda IE9’un Platform Preview adı altında bir deneme sürümü yayınlandığı. Yayınlanan deneme sürümü IE9’un tam olarak kendisi değil. Sadece Microsoft’un ie9 üzerine düşündüğü yeni özelliklerini içeren bir test yazılımı. Neyse lafı fazla uzatmadan Microsoft’un mix10 konferansında sunduğu ve IE9’a eklemek istediği bu yeni özellikler neler onlara geçelim.

Microsoft’un IE9 için düşündüğü başlıca özellikler şunlar:

HTML5 Desteği
Yeni nesil HTML5 standartı ile web sitelerinde adobe flash ve microsoft silverlight gibi eklentiler olmadan ses, video gibi içerikler kolaylıkla oynatılabilir hale gelecek. HTML 5 desteği henüz belirtsiz bir durumda ve test sürümüne eklenmemiş. Yapılan açıklamalara göre ise Safari ve Chrome H.264 video kodeğini, Firefox ve Opera ise açık kaynak kodlu OGG Theora‘yı kullanmayı planlıyor.

Daha Hızlı İE
Microsoft yeni Internet Explorer’da oyun grafiklerini hızlandırmak için kullandığı DirectX teknolojisini kullanacak. Bu sayede web sayfaları daha hızlı işlenecek ve yazılar ve grafikler daha hızlı açılacak.

SVG Desteği Geliyor
Neredeyse IE hariç bütün tarayıcıların desteklediği SVG, IE’de tam olarak destekleniyor olacak.

Daha Hızlı Javascript
Firefox, Opera, Chrome ve Safari javascript hızı konusunda yarışıyor durumda iken IE8 hala çok gerilerde ve bu yarışın içinde değil. Ancak IE9 ve yapılan SunSpider testleri ile Microsoft bu yarışa tekrar katılıyor olacak.

IE9 işte bu özellikler ile karşımıza çıkıyor olacak. Ancak yine aynı konferansta yapılan bir açıklamaya göre IE9 Windows XP’de desteklenmeyecek. Microsoft’un neden böyle bir karar aldığı tartışılır doğrusu. Windows XP hala dünyanın en çok kullanılan işletim sistemiyken ve Microsoft 2014 yılına kadar XP’ye verdiği desteği sürdürecekken Microsoft’un böyle komik bir karar alması gerçekten çok ilginç. Umuyoruz ki Microsoft aldığı bu komik karardan vazgeçecektir. Yoksa çoğu kişinin hayır duasını alacağı kesin (!).

Yorum yapın