Internet Explorer’da Güvenlik Açığı

En popüler internet tarayıcısı Microsoft Internet Explorer‘da oldukça tehlikeli bir güvenlik açığı ortaya çıktı.

Microsoft güvenlik açığı üzerinde çalışıyor. Gezinti yapılan siteler üzerinde zararlı kodlar sayesinde ziyaretçilerin çalınmasına sepep olan açık son derece tehlikeli. Trojan, Internet Explorer 7.0 üzerinde etkili olacak şekilde tasarlansada önceki sürümler içinde uyarlanabilir.

Uzmanlar, Microsoft güvenlik açığını kapatana kadar Mozilla Firefox, Apple Safari, Google Chrome, Opera gibi alternatif tarayıcıların kullanılmasını tavsiye ediyor. Trend Micro’ya göre , geçtiğimiz hafta ortaya çıkan açıktan yararlanmak amacıyla 10 binden fazla İnternet sitesinin kodları değiştirildi.

Özellikle Çince İnternet sitelerinde faydalanılan açık, şimdilik sadece bilgisayar oyunlarında kullanılan şifreleri çalmak amacıyla kullanılıyor ancak, tekniğin ters mühendislik ile farklı amaçlarla da kullanılabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar Microsoft’un açık ortaya çıktıktan sonra kısa bir süre içinde giderilememiş olmasını başarısızlık olarak görüyor. Zararlı yazılımın yüklenmiş olduğu bir çok internet sitesinin olduğu, bir an önce kullanıcıların farklı bir tarayıcı kullanmaları gerektiğini ifade ediyor.

Yorum yapın