iPhone 4 ile 4S Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dünya çapında önemli bir teknoloji şirketi olan Apple, ürettiği her ürünüyle büyük ilgi topluyor. Özellikle iphone 4 ve 4S, akıllı cep telefonu piyasasında en çok rağbet gören ürünlerin başında yer alıyor. Peki bu iki cihaz arasındaki en belirgin farklar nelerdir hiç merak ettiniz mi?

iPhone 4 üzerinde 512 MB belleğe sahip A4 işlemci bulunuyor. 4S’te ise aynı bellek donanımına sahip çift çekirdekli A5 işlemci var. Bu da demek oluyor ki iPhone 4S daha güçlü bir işlemciye sahip. Bu sayede daha hızlı çalışıyor ve daha iyi grafik performansı sergiliyor. Ancak sahip olduğu işlemci fazla güç tüketimine ihtiyaç duyduğu için batarya ömrü kısalıyor. Zira bu yüzden iPhone 4’deki 300 saatlik bekleme süresi 4S’te 200 saate düşüyor.

Önemli farklardan biri de kamera özelliğidir. iPhone 4, 5 megapiksel kameraya sahipken 4S’te 8 megapiksel kamera bulunuyor. Bu da kullanıcılara daha yüksek çözünürlükte vidyo ve fotoğraf çekme imkânı sunuyor. Örneğin iPhone 4’te 720p kalitede vidyo kaydı yaparken 4S’te 1080p kalitede vidyo kaydı yapmak mümkün. Şüphesiz bu, vidyo ve fotoğraf çekmeyi sevenler için bulunmaz bir nimet.

Apple’nin iyileştirme yaptığı diğer bir konu ise bağlantı özellikleridir. iPhone 4 Bluetooth 2.0 teknolojisini kullanırken, 4S Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor. Ayrıca 4S’te şebeke erişiminin daha güçlü ve kesintisiz olması için telefon anteninde iyileştirmeler yapılmıştır.

Son olarak iPhone 4S’te gelen önemli bir özellik ise “siri” dir. Bu özellik sayesinde telefona sesli komut vermek mümkün. Örneğin google de istediğimiz bir kelimeyi sesli olarak arayabiliriz. Ancak bu sadece ingilizce dilde geçerlidir.

Yorum yapın