iPhone Çıktı, Android Hedeflerini Değiştirdi!

Jobs’un ilk mobil telefonu olarak iPhone‘u tanıttığı günün, Android için ne şekilde bir dönüm noktası olduğunu biliyor musunuz?

Apple‘ın önce iPhone‘u tanıttığı 9 Ocak 2007 tarihi aslına bakarsanız yalnızca Apple amaçlı değil bütün dünya için büyük önem taşıyor. Android‘in mimarı Google içinse daha farklı tabii..

Fred Vogelstein‘ın kaleme aldığı Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution adlı kitapta iPhone‘un tanıtıldığı gün aslına bakarsanız Android’in iki yıldır geliştirilmekte kalan bir program olduğuna uyarı çekiliyor. Öte taraftan iPhone‘un telefon ve taşınabilir program alanına yepyeni bir bakış açısı getirmesiyle ,Google‘ın Android‘le ilgilenen yapılmış olan bütün çalışmaları bir kenara bırakıp yepyeni baştan, Apple odaklı bir stratejiyle davranış etmeye başladığı vurgulanıyor. Diğer bir deyişle Google, önce iPhone‘u görünce, iki senelik çalışmasını bir kenara bırakmış ve Android amaçlı “sil baştan” yepyeni bir plan hazırlamaya koyulmuş.

Hal şöyle olunca android de, planlamanın aksine, önce iPhone‘dan tahmini iki yıl bir sonra , HTC Dream ile beraber meydana çıkabilmiş. 2008 senesinde indirilmeye sürülen telefon, son kullanıcıya ulaşan Android’li önce cihaz olma özelliğini taşıyor.

Yorum yapın