Iphone Ön Bellek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

RAM bilgisayar ve mobil cihazlarda geçici hafıza olarak kullanılan bir bellektir. Random Access Memory (rastgele erişilebilir bellek) iPhone mobil cihazlarında yapılan işlemleri ve anlık olarak çalıştırılan uygulamaları tutmaktadır. Cihazlar bu bölümde bazı bilgileri tutarak daha sonraki erişimlerde o uygulama ve veriye ulaşımı kolaylaştırmaktadır. iPhone ön bellek temizleme yapılmadığı zaman bazen sorunlar yaşatabilmektedir.

iPhone ön bellek temizleme işleminin nasıl yapılacağını her iPhone kullanıcısının bilmesi gerekir. RAM temizliği yaparak cihazlar en kullanışlı duruma getirilebilir. Temizleme işlemleri elle yapılabildiği gibi çeşitli uygulamalar vesilesiyle de yapılabilmektedir.

Nasıl Temizlenir?

iPhone modellerinde ön bellek temizliği farklı şekillerde yapılabiliyor. iPhone X ve sonraki modellerde cihaza reset atmak için sırasıyla birer kere ses açma, kapama tuşuna basılmalı ve sonrasında güç tuşuna basılı tutulmalı. Apple logosunu görene kadar güç tuşundan elin çekilmemesi gerekiyor. Cihaz başladığında ön bellek temizliği yapılmış ve sorunsuz bir cihaz karşımıza çıkmış olacak. Önceki iPhone modellerinde ise ses kısma tuşuyla güç tuşuna Apple logosu görünene kadar basılı tutmak yeterli oluyor.

Bilgisayar ve tüm mobil cihazlarda kullanılan ram belleklerin kapasitesi farklı olmaktadır. Ram kapasitesi yüksek olan cihazlar daha iyi performans gösterir ve satın alma işlemlerinde tercih meselesidir. Bellek kapasitesi yüksek olan cihazların dosya transfer hızları yüksek olacak ve diğer cihazlara göre çalışma performans gösterecektir. Kapasite geniş olduğu için günlük kullanımda bellekte yeteri oranda yer kalacağı için cihazın performansında bir düşme görülmeyecektir.

iPhone’lar dahil olmak üzere bütün akıllı telefonlar, uygulamaları arkaplanda çalışır vaziyette tutar ve gerektiğinde bu uygulamayı ön bellekten anında çağırır. Ancak çok fazla uygulama ön bellekte tutulduğunda performansta düşüşler yaşanılması kaçınılmaz hale gelir. Bu gibi durumlarda ön bellek temizliği yapmak iyi bir seçenektir. Ancak ön bellek temizliği yapıldığında askıda tutulan uygulamalar kapatılacağı için uygulamanın bir sonraki açılışı daha yavaş olacaktır. Bu nedenle hızlı bir performans alabilmek adına arkaplanda yer alan uygulamalar çok sık kapatılmamalı ve yalnızca kullanıcı deneyimini etkileyen durumlarda bellek temizliği gerçekleştirilmelidir.

Herhangi bir uygulamada sorun yaşandığında ilk olarak uygulamanın kapatılıp açılmasını, bu şekilde çözüm bulunamadığında reset atma yöntemine başvurulmasını tavsiye ederiz.

Yorum yapın