Isaac Newton Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Isaac Newton, 1643 senesinde dünyaya gelmiştir. İngiltere’de doğan Newton, fizikçi, mucit, filozof, ilahiyat ile ilgilenen, matematikçi ve astronom unvanlarını üzerinde toplamıştır. 1687 senesinde yayına giren Filozofların Matematik Hakkındaki Doğal Prensipleri kitabıyla klasik matematiği dünyaya tanıtmıştır.

Tarihin en çok değer verilen bilimsel kitabıdır. Hareketin kanunlarını ve evrensel olan kütle çekim kuvvetini ortaya koymuştur. Bu kitap sayesinde sonraki üç asırlık zaman diliminde dünyaya yeni bir bakış açısı göstermiştir.

Bu bakış açısı dünyadaki tüm fizikçiler tarafından kabul görmüştür. Kendisinin keşfettiği kütle çekim kanunu, dünyadaki nesnelerin yaptıkları hareketler ve gökyüzündeki nesnelerin yaptıkları hareketler ile ilişkilendirmiştir. Elinde bir kanıt olduğu için kabul görmüştür. Isaac Newton, dünyadaki ilk yansıtmalı teleskobun temelini atmıştır.

Bunun yanı sıra “Beyaz ışığı eğer bir prizma şekline tutarsanız farklı renklerden oluşan bir tayf oluşacaktır.” diyerek renk kuramını kanıtlamıştır. Newton tüm dünyadaki bilim insanları tarafından değer gören bir filozoftur.

Babasının mesleği çiftçiliktir. Isaac Newton doğmadan yaklaşık 3 ay önce vefat etmiştir. 12 yaşına girdiğinde Grantham şehrinde King’s School’a (Kralların Okulu) başlayan Newton, okuduğu bu okulunu 1661 senesine girdiğinde bitirebilmiştir. 1661 senesinde tekrardan Cambridge Üniversitesi’nde yer alan Trinity Koleji’ne girmiştir.

Üniversite hayatı burada geçmiştir. 4 sene sonra Nisan 1665 senesinde buradan mezun olmuş ve lisans derecesi almıştır. Tam lisansüstü işlemlerine başlayacağı sırada veba salgını ülkeyi sarmıştır. Bu yüzden okullar kapatılmıştır.

Veba salgınından kurtulma umuduyla annesinin çiftliğine gitmiştir. Bu çiftlikte hayatının ve dünyanın en önemli buluşlarını hayata geçirdi. 1667 senesinde ise Trinity Koleji’ne geri dönmüş ve öğretim üyesi olarak hayatına devam etmiştir. İntegral hesabı ve diferansiyelin temellerini atarak dünyaya örnek olmuştur. Bunların yanı sıra beyaz ışığın tüm renklere ayrılabileceğini hesaplamıştır.

Kütle çekim kanunu ise herhangi iki cismin birbirini, aralarındaki uzaklıkların karesi ile ters orantıya sahip bir şekilde çektiğini hesapladı. Bu hesaplaması sayesinde oldukça ünlü oldu. Utancından ve yüksek orandaki çekingenliğinden dolayı bilim dünyasında devrim olabilecek niteliklerdeki buluşlarını ve keşiflerini çok uzun seneler sonra açıklamıştır.

Yorum yapın