İshale Sebebiyet Veren Durumlar Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İshal, en çok bakteriyel nedenlerden oluşur. C vitamininin gereğinden fazla alınması durumunda da kişi ishal olabilir. Bunlara da dikkat etmekte yarar vardır. Kötü beslenme alışkanlığı olan kişiler de sık sık ishal durumu ile karşı karşıya kalırlar. Bu neden ile sık sık dışarıda yemek yeme alışkanlığı olan kişiler, bu alışkanlıklarından vazgeçmeleri gerekmektedir.

İshal olan kişilerde yoğun su kaybı yaşanmaktadır. Bu sebep ile ishal olduğunuzda, gereğinden fazla su içmeniz gerekir ki su seviyeniz dengelensin. İshal, ölümcül değildir; ancak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü vücudu halsiz bırakır. Özellik ile bebeklerde meydana gelen ishale çok dikkat etmek gerekir. 2 yaşına kadar olan ishal durumları, bebekler için tehlikeli olabilmektedir.

İshal Olan Kişinin Yapması Gerekenler

İshal olan kişinin belli başlı şeylere dikkat ederek bu durumdan kurtulması kolaylaşabilir. Yoğurt, doğal bir besindir ve ishale çok iyi gelir. İshal olduğunuzda sık sık yoğurt yerseniz, çok daha hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Sarı leblebi de ishale en iyi gelen yiyeceklerden biridir. İshal olan kişi, evden dışarı çıkamayacak duruma gelebilir.

Sık sık tuvalet ihtiyacı olur. Bu neden ile böyle bir rahatsızlığınız olduğunda ilk olarak ishalinizi doğal yollar ile geçirmeyi deneyin. Buna rağmen ishaliniz geçmiyorsa, en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gidin. İshal, vücudun su dengesini bozduğu için önlem almakta yarar vardır.

İshali Mutlaka Önemseyin

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen bu durum karşısında mutlaka uzman desteği almak yararınıza olacaktır. Ayrıca ishal aşırı su kaybetmenize de neden olur. Vücudun su kaybetmesi direncini düşürür ve sizin yorgun hissetmenize olanak sağlar. Bu gibi durumlarda hasta bol sıvı tüketmeye özen göstermelidir. Bu sayede kendini toparlayabilecektir.

Ayrıca hekimin verdiği tıbbi uygulamalar da mutlaka yaptırılmalıdır.

İshal geçmiyor ise mutlaka bir hastaneye başvurularak yardım alınması sağlıklı bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Günümüzde ishal sık görülen hastalık türlerinden biridir. Üşütmeye bağlı olsa da birçok nedene bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı beslenmenize de gereken özeni göstermelisiniz.

Yorum yapın