Isısını Azaltabilmek İçin Terleyen Robot

Teknolojik cihazların en büyük sorunlarından biri ısınma. Çok uzun süre çalışan veya yüksek performans göstermesi gereken cihazlar zaman içerisinde ısınıyor ve performans olarak düşüş gösterebiliyor. Hatta ısı nedeniyle belirli bir süre kullanılamaz hale geliyor ve yeniden çalışabilmek için soğuması gerekebiliyor. Geliştirilen bu terleyen robot ise ısınma sorununa farklı bir çözüm getiriyor ve böylece uzun süre boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Terleyen Bu Robot, Isınma Çözümüne En Yaratıcı Çözümü Sunuyor

Yayınlanan videoda bu robotun nasıl çalıştığı görülebilyor. Genleşen ve büzüşebilen bir yapıda olan robot, havanın sıcaklığına uygun olarak terliyor. Üzerinde bulunan mikro gözenekler, hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıktığında sıvı çıkışına izin veriyor. Böylece robotun yumuşak derisinin üzerinden akan sıvıyla birlikte soğutma işlemi de gerçekleştirilmiş oluyor. Tıpkı insan gibi sıcaklığı azaltmak için terleyen robot, 30 derecenin altındaki sıcaklıklarda ise normal şekilde çalışmasının sürdürüyor.

Fikir çok başarılı olsa da terleyen robotun gerçeğe dönüşmesi için birkaç sorunun çözülmesi gerekiyor. Öncelikle robotun terlemesinin nesneleri tutma kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebileceğini öngörmek mümkün. Ayrıca belirli şartlar sağlandığında terlemeye başlayan robotun içindeki sıvının nasıl yeniden doldurulabileceği de soru işareti. Robotun bu sorunu çözebilmek için insanlar gibi bir şeyler içmesi gerekiyor. Tabii bunu kendisinin yapabilmesi en mantıklısı olur. Sonuçta sürekli olarak birinin robota su vermesi robotun kullanımını zorlaştıracaktır.

Şimdilik gelişme aşamasında olan terleyen robot, gelecek yıllarda kendisine yaygın bir kullanım alanı bulabilir. Robotun çalışmasını gösteren videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın