İskender Pala Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tüm hayatı boyunca oldukça fazla sıkıntı çeken bu Türk yazar, 1958 senesine girildiğinde Uşak ilinde dünyaya gelmiştir. İlkokul öğrenimini Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda geçirmiştir. Lise öğrenim hayatına ise Kütahya Lisesi’nde son vermiştir.

Üniversite öğrenimini ise İstanbul’da bulunan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okuyarak bitirmiştir. Türk edebiyatına son derece yüksek bir ilgi beslemektedir.

Üniversite yıllarında oldukça başarılı olmuştur. Dikkatleri üzerinde toplayan yazar, hayatının ilerleyen bölümlerinde de oldukça başarılı olmuştur. İskender Pala lisans doktorası ve tezini İstanbul Üniversitesi’nde vermiştir.

Kişisel sebeplerinden dolayı askerlik mesleğini seçmiştir. Hayatının zorlu dönemleri bundan sonra başlamaktadır. Askerlik hayatında birçok zorlukla karşılaşmıştır. Çoğu zaman sürgünlere maruz bırakılmıştır. Ancak pes etmeyerek akademik çalışmalarına durmaksızın devam etmiştir. Denizcilik liselerinde edebiyat öğretmenliği ile uğraşmıştır.

Birçok askeri müzede adından söz ettirmiştir. Bundan dolayı da olabildiğinde başarılı bir yaşam sürdürmüştür. Tam olarak 14 sene 7 ay süren askerliğini ve bazı bundan sonra yaşadığı birtakım sıkıntı dolu anlarını Pala, “İki Darbe Arasında” adını verdiği eserde okuyucuya sunmuştur. Zorunlu yapması gereken görevinin bitimine tam 5 ay kalmışken, askerlikten men edilmiştir.

Bu durum onu sıkıntılı bir hayata sokmuştur. Pala’nın toplam 3 çocuğu vardır. 28 Şubat olaylarının en büyük tanığı kendisidir. Peyami Safa’nın eserleri ile kitap okuma alışkanlığı kazanmış olduğunu belirten Pala, okumuş olduğu ilk kitabının “Yalnızız” olduğunu belirtiyor.

Osmanlı Tarihi ve Edebiyatı ile tanışma evresinin üniversiteye geçtiğinde başladığını önemle belirtiyor. İskender Pala, birçok ansiklopedide katkısı bulunmuştur. Birtakım köşe yazılarında ismi görülmüştür. Kısacası olabildiğince başarılı bir eğitim hayatına imza atan kişilerdendir.

İskender Pala 1997 senesinden beri İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak hayatına devam etmektedir. 1982 ve 1984 seneleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında teğmen görevini yapmaktaydı. 1984 senesinde Üsteğmen olarak askerlik görevini yerine getirmiştir.

1986 ve 1987 seneleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyeliği görevini üstlenmiştir. 1994 ve 1996 seneleri arasında ise Tarihi Deniz Arşivi Araştırmaları yayın faaliyetlerinin yürütülmesine öncülük etmiştir.

Yorum yapın