İstanbul Esenler Otogarı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Her İstanbullunun mutlaka en az bir defa uğradığı ve buradan başka bir noktaya gittiği nadide otogarlardan birisi olan Esenler otogarı, tarihi boyunca milyonlarca insanı misafir etmiş ve etmeye devam etmiştir. İstanbul Esenler Otogarı aynı zamanda tarihin en büyük kavgalarının yaşandığı Otogarlarından bir tanesidir.

Özellikle 85 ve 90’lı yılların ortasında otobüs firmaları burada yer edinebilmek ve yaşam mücadelesi verebilmek için verilen inanılmaz kavgaların neredeyse baş Otogarı olmuştur. Şimdi ise İstanbul’un en büyük Otogarı unvanı ile ay içerisinde milyonlarca insanın ortak noktası haline geldi.

İstanbul Esenler Otogarı, İstanbul’un en büyük otogarıdır. Esenler Otogarının en büyük özelliği ise hem yurt içi hem yurt dışı seyahatlerin buradan kalkıyor olmasıdır. Bu seferler vasıtası ile gün içerisinde yüz binlere yakın insan bu noktadan hareket ediyor veya bu noktaya geliyor. 168 peron ve 168 yazıhanesi ile Türkiye’nin olmasa da İstanbul’un en büyük otogarı unvanına sahiptir.

Özellikle Almanya, Bulgaristan ve Avrupa seferlerinin direkt olarak buradan yapılıyor olması tüm yolcuların burada birleşmesi anlamına geliyor.

Esenler Otogarı Nerede?

Aşağıdaki haritayı kullanarak ayrıca yol bilgisi alabilirsiniz. İstanbul Esenler Otogarı ulaşım bilgileri için web sitemizde verilen bilgileri kullanabilirsiniz. Esenler Otogarı iletişim bilgilerine haritadan ulaşamıyorsanız aşağıdaki yerel iletişim bilgileri ile direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Esenler Otogarı İletişim Bilgileri

Adres: İstanbul Otogarı 34220 Bayrampaşa/İSTANBUL

Telefon Bilgileri

Tel: +90 212 658 05 05 – 658 00 36

Faks: +90 212 658 28 58

İstanbul Esenler Otogarı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Esenler Otogarı’na gidebileceğiniz pek çok farklı yöntem vardır. Ancak merkezi olacak şekilde: İstanbul Esenler Otogarı’na gelebilmenin en rahat yolu, M1 Yenikapı – Atatürk Havalimanı metro hattını kullanmak olacaktır. Metroya bindikten sonra Otogar istasyonunda inmelisiniz. Burası İstanbul Esenler Otogarı adı ile bilinen Bayrampaşa Büyük İstanbul Otogarı’dır.

Halk arasında İstanbul Esenler Otogarı şeklinde anılması ile şaşırmalar ve yanılmalar olabilmektedir. Bu sebeple yanılmalara karşı dikkatli olmakta fayda var. Eğer metro hattını kullanmıyorsanız dahi şehir içi otobüslerle Esenler Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Esenler Otogar Metro Hatlarına Yakın Mı?

İstanbul Esenler Otogarı, M1 Yenikapı – Atatürk Havalimanı metro hattına inşa edilmiştir. Bu sebeple metro hattına yakındır. Metro hattına yakın olması ile beraber ulaşımda rahatlık sağlanmıştır. Bu teknik ilk defa AŞTİ Otogarı üzerinde tasarlanmış ve çok rahat edilmiştir. Bu sebeple aynı metro hattının Esenler Otogarına uygulanması uzun sürmedi.

İstanbul Esenler Otogarı’nda Beklerken Neler Yapabilirim?

İstanbul Esenler Otogarı, kendi içerisinde pek çok farklı alternatifleri sunabilen bir Otogar olması vesilesi ile içeride uzun saatler beklemeniz gerekse bile canınızın sıkılmayacağı aşikârdır. Bu vesile ile içeride bulunan kafe, restoran, Playstation kafe, çay ocakları, hobi mekânları gibi birbirinden farklı alternatifler vardır. Börekçi, pastane, dominos pizza, yerel dönerciler ve daha niceleri. Tıpkı otobüs firmaları gibi tüm eğlence ve yiyecek mekanları adeta burada toplanmıştır.

İstanbul Esenler Otogarı’ndaki Otobüs Firmaları

İstanbul Esenler Otogarı’ndaki otobüs firmalarının tamamının İstanbul kaynaklı olduğunu bilmelisiniz. Ancak dışarıdan gelen otobüs şirketlerine de yer verebilmektelerdir. Otogar içerisinde toplam 168 farklı otobüs şirketi bulunmasıyla beraber, ayrıca diğer firmalara da yer vermektedirler.

Özellikle İstanbul içerisinde hizmet veren otobüs firmalarının ana bölümlerde yer alması amaçlanmıştır. Öncelik İstanbullunun diyerek önce İstanbul şirketleri daha sonra ise dışarıdan gelen otobüs şirketlerine imkânlar sağlanmıştır.

Yorum yapın