İşte En Çok Kullanılan İşletim Sistemi

Hiç şüphesiz ki iOS ve ANDROID akıllı telefonlardaki en çok kullanılan işletim sistemlerinde başı çeken iki işletim sistemi. iOS‘un sadece APPLE cihazlarında kullanılması tabi ki oranı düşürse de onun da azımsanacak bir değere sahip olmadığını görüyoruz.

IOS VE ANDROID işletim sistemi akıllı telefonların %85‘inde bulunuyor. 2011 yılındaki %46.9′luk payını bu yıl %68.1‘e çıkaran ANDROID en çok kullanılan işletim sistemi olma unvanını elinde bulunduruyor. iOS ise %16.9′Luk kısmı oluşturuyor.

Geçtiğimiz çeyrek yıl boyunca yaklaşık 154 milyon akıllı telefon satışa çıktı. RIM ve NOKIA maalesef ANDROID ve iOS‘taki gelişmelerden nasibini aldı. BLACKBERRY işletim sistemi geriye kalan%15′LIK kısmın %4.8′INI oluştururken geçtiğimiz yıl bu rakam %11.5 civarındaydı. RIM’deki düşüşü görmezden gelmek elde değil. 2012 yılının 2.çeyreği boyunca RIM 7.4 MILYON TELEFON SATIŞA ÇIKARDI.

SYMBIAN işletim sistemi de düşüşe geçen ve değer kaybeden işletim sistemleri arasında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl %16.9′LUK oranı bu yıl %4.4′E düştü.

Yorum yapın