İyi Bir Hashtag Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hashtag’ler öncelikle Twitter’ın daha kolay kullanımı için tasarlanmış; kullanıcıların ilgi alanlarına göre Twitter’da arama yaparak, o konularla ilgili görüşleri kolayca takip edebilmelerini sağlamak üzere ortaya çıkmıştı. Ancak hashtag’ler artık birçok sosyal medya ağı için vazgeçilmez bir araç, kullanıcı paylaşımlarının önemli bir parçası haline geldi.

Hashtag, günümüzde kendine bu kadar geniş bir alan bulmasına rağmen, dijital pazarlama sektöründe kullanımı, zaman zaman yanlış anlaşılabiliyor. Firmaların herhangi bir tweet ya da paylaşım için hashtag oluşturması, bu aracın başarılı bir şekilde kullanıldığı anlamına gelmiyor. Dijital pazarlamada birçok araç için olduğu gibi hashtag kullanımında da stratejik davranmak gerekiyor.

İşte hashtag kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar…

Uzun hashtag’lerden uzak durmak

Fazla uzun ve kafa karıştırıcı hashtag’ler kullanıcı etkileşimini olumsuz etkilediği için mümkün olduğu kadar kısa, hatırlanabilir, aramada başvurulacak kelime ya da kelimeleri içeren hashtag’ler kullanmak gerekiyor. Takipçilerinizin de aynı hashtag’i kullanarak tweet atabilmesi için de 140 karakter olan sınırlamayı zorlamamakta fayda var.

Kampanya oluşturmak

Kullanacağınız hashtag’in yayılmasını istiyorsanız onu başka pazarlama kanallarıyla desteklemeniz işe yarayabilir. Özellikle belli bir kampanyayla hashtag’i bağdaştırmak kullanıcıları teşvik edebilir. Eğer ekstra bir promosyon kullanmazsanız, bu hashtag’in markanız için kullanıldığı anlaşılmayabilir.

Orijinal olmak

Kullanmayı düşündüğünüz hashtag’in daha önce kullanılmadığından emin olmak için bir araştırma yapın. Böylece belli bir kampanya çerçevesinde kullanmadan önce hashtag’i en azından revize edebilirsiniz. Çünkü var olan bir hashtag, başka bir marka tarafından kullanılmamış olsa da, artık başka bir konuyla ilgili başka çağrışımlar yapıyor olabilir.

Konuya ilişkin hashtag oluşturmak

Kampanyanızın hashtag’ini, konuyla alakasız tweet’lerinizde kullanmamanız faydalı olabilir. Bu tür paylaşımlar tweet’lerinizin doğru insanlara ulaşmasını engelleyebilir. Aynı şekilde bir kampanya sürecindeyken kampanyayla ilgisi olmayan tweet’lerinizde fazla sayıda hashtag kullanmanız, hedef kitlenizin kafasını karıştırabilir. Amacınız potansiyel müşterilerinizin tek bir hashtag çevresinde toplanmasıyken, bu şekilde onların farklı yönlere dağılmasına neden olabilir.

Yorum yapın